Το «πάλεψε» η Λάρισα BC, αλλά ηττήθηκε

Η Λάρισα BC πλήρωσε το κακό πρώτο δεκάλεπτο (9 -24) και σε συνδυασμό με το μεγάλο ποσοστό ευστοχίας των παικτών της ΑΕΚ από τα 6,75, συνέθεσαν το σκηνικό μιας ήττας εντός προγράμματος (76 – 86).

Η Λάρισα το πάλεψε, όμως η ΑΕΚ δεν είχε όρεξη για… αστεία: η Ένωση πήρε την 7η σερί νίκη της στην Basketleague με τους Λάνγκφορντ και Σαντ- Ρος σε μεγάλη μέρα (76 – 86), πήγε στο 8 – 4 και έπιασε το Περιστέρι στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το τρένο της ΑΕΚ δεν σταματάει πουθενά. Με φόρα από τη σπουδαία νίκη κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, η Ένωση συνέχισε χωρίς απώλειες και στην Basket League. Νέο της… θύμα ήταν η Λάρισα, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να φτάνει σε έναν υγιεινό περίπατο και να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους διαφορά (9 – 24, 10′), κυριαρχώντας σε κάθε τομέα της αναμέτρησης. Η Λάρισα έδειξε σημάδια αντίδρασης στη συνέχεια του αγώνα. Ο Άντονι Χίκι πήρε… φωτιά και με δικές του προσπάθειες, αλλά και μεγάλη βοήθεια από τον Τερέλ Παρκς οι γηπεδούχοι έφτασαν να μειώσουν ως και τους 4 πόντους (67 – 71, 35′).

Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Χάουαρντ Σαντ Ρος. Ο Κουβανός με δύο μεγάλα τρίποντα, αλλά και πολύ καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά, έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι… ζεστός στο κρίσιμο σημείο η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε τις 7 διαδοχικές νίκες στην Basket League, ανεβαίνοντας στο 8 – 4, την στιγμή που η Λάρισα υποχώρησε στο 3 – 9, με το πέρας 12 αγωνιστικών, παραμένοντας στην ουρά της βαθμολογίας μαζί με ΠΑΟΚ και Άρη.