Το πήρε με ανατροπή η Γλαύκη!

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της Δάφνης Γλαύκης απέναντι στον υποσχόμενο φέτος Δαμασιακό με ανατροπή του σκορ από 0 – 1 σε 2 – 1 στο τοπικό γήπεδο της Γλαύκης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο 12ο λεπτό ο Βράκας σε κενή εστία σούταρε αλλά αστόχησε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Γλαύκης.

Στο 16ο λεπτό ο Μίχος για τους γηπεδούχους έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα όμως να αποκρούεται από τα σώματα των αμυνόμενων του Δαμασιακού και να διώχνεται όπως όπως από την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Στο 21ο λεπτό και ενώ είχε διακοπεί το παιχνίδι για τον τραυματισμό του γκολκίπερ του Δαμασιακού Μαστοροδήμου, ο Βασίλης Λόλας για τον Δαμασιακό αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από την κ. Τσιοφλίκη για εξύβριση στον διαιτητή του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να έχουν έντονα παράπονα για την απόφαση αυτή, καθώς υποστηρίζουν πως έγινε σε συζήτηση των ποδοσφαιριστών σε “νεκρό” χρόνο, την ομιλία των οποίων άκουσε ο παρατηρητής και ειδοποίησε την κ. Τσιοφλίκη.

Στο 30ο λεπτό ο Δαμασιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με ωραίο σουτ του Τσάλτα μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γκέκα.

Στο 52ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση του σκορ από τους γηπεδούχους με καρφωτή κεφαλιά του Μίχου στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βράκα.

Στο 71ο λεπτό με ωραία ατομική ενέργεια ο Μπουκουβάλας αφού μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και ήταν σε πλεονεκτική θέση, έπεσε ζητώντας πέναλτι, με την κ. Τσιοφλίκη να θεωρεί πως έκανε «θέατρο» και να του δείχνει την κίτρινη κάρτα.

Η ανατροπή του σκορ και το 2 – 1 για την ομάδα της Γλαύκης σημειώθηκε στο 87ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βράκα. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Μίχος μετά από ανατροπή του Καρακάνου.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία της κ. Τσιοφλίκη και για την φάση στο 76ο λεπτό του παιχνιδιού που θεωρούν πως δεν τους δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του ποδοσφαιριστή τους μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Οι Συνθέσιες

Δάφνη Γλαύκης (Δημήτρης Δανιλούλης): Γκέκας, Σερακιώτης, Αποστόλους, Υγφαντής, Μπαρτσιάλης, Σμυρλής, Βεργής, Τσιαγκάλης (62′ Τσιώλης Ν.), Τσιώλης Β. (40′ Χατζηβασιλείου), Βράκας (88′ Χειμώνας), Μίχος.

Δαμασιακός (Χρήστος Λόλας): Μαστοροδήμος (29′ λ.τ. Βίδρας), Τσάλτας, Καρακάνος, Μπουκουβάλας, Πρατσίλας, Μπουνές (62′ Λούτσος), Μουσιάρης, Καλέσης Απ. (84′ Ανδρέου), Λόλας Β., Καλέσης Αχ., Μπακαΐμης.