Το πήρε με ανατροπή!

Ο Κίσσαβος Συκουρίου πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας με 1 – 3 της Νεάπολης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

ΔΑΛΑΜΠΥΡΑΣ - ΑΓΓΕΛΗΣ

Το Συκούριο με αυτή τη νίκη κατάφερε να «πιάσει» τη πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα, κατέχοντας τη 5η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς. Από την άλλη η Νεάπολη υποχώρησε στην 9η θέση με 13 βαθμούς, μαζί με την Αμπελιά.

ΚΑΤΣΑΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους. Λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 9΄ σέντρα του Δημήτρη Κουκουτσέλου από τα δεξιά και κεφαλιά ψαράκι του Δημήτρη Πλιάγκα την οποία απέκρουσε ενστικτωδώς και έδιωξε σε κόρνερ ο Κώστας Κουσιάς.

ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ - ΚΟΥΚΟΥΤΣΕΛΟΣ

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν πρώτοι να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και να πάρουν το προβάδισμα. Στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης, κεφαλιά του Δημήτρη Ζάρρα από εκτέλεση φάουλ του Αλέξη Μπέη και η μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

ΣΕΝΚΑΙ - ΜΑΥΡΙΔΗΣ

Όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Δέκα λεπτά αργότερα λοιπόν, ο Δημήτρης Καλούσης με ένα πολύ δυνατό σουτ, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1. Όμως το Συκούριο δεν σταμάτησε εκεί.

ΠΙΚΟΥΛΗΣ - ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗΣ

Στο 44ο λεπτό του παιχνιδιού κατάφεραν να φέρουν τα πάνω – κάτω στο ματς. Μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Δημήτρη Κουκουτσέλου στον Δημήτρη Πικούλη και ο τελευταίος πλάσαρε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε την ανατροπή με 1 – 2.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Τσέτσιλα «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη. Διότι στο 55ο λεπτό, ο Ηλίας Μαυρομάτης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα της Νεάπολης, πέρασε και τον Κώστα Κουσιά και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

ΝΕΑΠΟΛΗ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Νεάπολη (Μπάμπης Μπακαρός): Κουσιάς, Ζάρρας, Βράνας, Συμεωνίδης, Συγκούνας, Μπουχλαριώτης, Μανδραβέλης, Μπέης, Ζαφειράκης, Μαυρίδης, Δαλαμπύρας.

ΣΥΚΟΥΡΙΟ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Κώτσιας, Κάτσας, Αγγέλης, Αλμυρούλης, Καλούσης, Σενκάι (70′ Καπετάνι), Μαυρομάτης, Πλιάγκας, Πικούλης (63′ Σελήνης), Κουκουτσέλος (84′ Σάλα).