ΔΕΛΕΡΙΑ 2016 - 2017 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ - ΤΣΙΤΣΙΑΣ

Το πήρε πάνω του ο Τσίτσιας!

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε η Αστραπή Δελερίων κερδίζοντας με 2 – 1 τον Γεωργάκη Ολύμπιο Λιβαδίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου.

img_7410

Με αυτήν τους την νίκη η ομάδα των Δελερίων έφτασε τους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα αφήνοντας στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα το Λιβάδι με 3.

img_7374

img_7377

Για να φτάσει το συγκρότημα του Τάκη Γκαρλέμου στην νίκη με 2 – 1, είχε σε μεγάλη ημέρα τον 39χρονο πλέον, Αντώνη Τσίτσια, ο οποίος εκμεταλλευόμενος τις δύο ασσίστ από τον νεαρό Πικρό, πέτυχε δύο τέρματα στην αναμέτρηση και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

img_7370

Ο Τσίτσιας έριξε την προειδοποιητική του βολή μόλις στο 7′, όταν και σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Γκούμα. Ένα λεπτό αργότερα ο Πικρός μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, «έσπασε» στο πέναλτι για τον Τσίτσια, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι. Ο Γκούμας απέκρουσε με τα πόδια και στην επαναφορά ο Κερκένης σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ.

img_7363

Εν τέλει το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε. 12′ Ο Πικρός έβγαλε κάθετα στον Αντώνη Τσίτσια, και αυτός με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι γηπεδούχοι που πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου είχαν και δεύτερο δοκάρι αυτήν την φορά με τον Πικρό στο 17′.

img_7349

img_7355

Στην επανάληψη ο Γεωργάκης Ολύμπιος ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στην ισοφάριση στο 52′. Ο Φτεργιώτης ήταν εκείνος που κέρδισε πέναλτι, εκτελώντας το μάλιστα ο ίδιος έυστοχα, για το 1 – 1. Νωρίτερα βέβαια στο 47′ και στο 50′ είχε χάσει ακόμη δύο ευκαιρίες για γκολ με τους Ντάμπο και Βαρβαρέζο.

img_7346

Εκείνος τελικά που έδωσε την λύση για τα Δελέρια, ήταν και πάλι ο Αντώνης Τσίτσιας, που εκμεταλλευόμενος την δεύτερη ασσίστ του Πικρού στο παιχνίδι, διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του για το τελικό 2 – 1.