Το πήρε στην… «επανάληψη»!

Ο Δαμασιακός αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο έκανε το «comeback» και πήρε την εντός έδρας νίκη με 4 – 2 επί του Ελευθεραί.

Έτσι διατηρήθηκε κοντά στις τρεις πρώτες θέσεις που οδηγούν στην άνοδο, έχοντας μαζέψει συνολικά 49 βαθμούς, την ώρα που ο 3ος Φιλοκτήτης έχει μόλις δύο βαθμούς παραπάνω. Ενώ το Ελευθεραί παρέμεινε στους 42 βαθμούς και υποχώρησε στην 9η θέση.

Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα ο Δαμασιακός κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες του. Ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος νίκησε τον αντόπαλο τερματοφύλακα και «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 38ο λεπτό. Η μπάλα βρήκε σε χέρι παικτών του Δαμασιακού με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γιάννης Μαυρουδής και δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ελευθεραί έκανε την ανατροπή. Ο Βαγγέλης Θεοδώρου με σουτ έξω από τη περιοχή, αφού επέστρεψε από φαντάρος και το έκανε με γκολ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 1 – 2.

Όμως η απάντηση των γηπεδούχων άμεση. Και στο 55ο λεπτό, ο Χρήστος Καρατζιόλης με σουτ από θέση βολής έφερε το ματς στα ίσα. Για να έρθει στο 59’ ο Θοδωρής Τσιάλτας με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Χρήστου Καρατζιόλη να κάνει την ανατροπή διαμορφώνοντας το 3 – 2. Το τελικό 4 – 2 υπέρ του Δαμασιακου, ήρθε στο 69’ όταν ο Στέλιος Λούτσος με πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή σκόραρε και αυτός.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Γκάτας, Μπακαΐμης, Ντόκος, Μόκας, Λέτσιος Κ., Τιούτιος (80′ Δεληχάς), Τσιάλτας, Ραπτοτάσιος, Λέτσιος Στ. (72′ Βίδρας), Λούτσος, Καρατζιόλης (55′ Δούκας).

Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Μαυρουδής Αντ., Σεβαστόπουλος (85′ Κούρτης), Ντελόπουλος, Νταμπώσης, Μέκρας Γ., Ευστρατίου (80′ Πατσιούρας), Μαυρουδής Ι., Παυλόπουλος , Θεοδώρου, Τσιάμης.