Το πήρε στις… «πλάτες» του ο Πλιάγκας!

Ο Κίσσαβος Συκουρίου κατάφερε να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική νίκη, τόσο αγωνιστικά, όσο και βαθμολογικά, επικρατώντας με 2 – 1 του Ηρακλή Λάρισας στο ντέρμπι της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Δύο γκολ ο Δημήτρης Πλιάγκας.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα του Συκουρίου έφτασε συνολικά τους 49 βαθμούς, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας τον πρώτο Ηρακλή Λάρισας, ο οποίος παρέμεινε στους 54 βαθμούς και είδε τη διαφορά να μειώνεται στους πέντε βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από την αρχή. Μάλιστα με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι, ο Δημήτρης Πλιάγκας με πλασέ στην αντεπίθεση, σκόραρε και «άνοιξε» το σκορ!

Ο Κίσσαβος Συκουρίου κατάφερε να πετύχει ακόμη ένα γκολ, αρκετά γρήγορα παίρνοντας ένα προβάδισμα ασφαλείας. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης και πάλι ο Δημήτρης Πλιάγκας με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 44′ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στα γκολ που δέχτηκαν. Ο Δημήτρης Καλπίας μάλιστα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του δε μέτρησε ποτέ, καθώς ο δεύτερος βοηθός κ. Στάικος, το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να μειώσει. Ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με πλασέ, μετά από κάθετη πάσα του Δημήτρη Αποστόλου, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 2 – 1. Στη συνέχεια το Συκούριο είχε κάποιες ευκαιρίες με τους Μαυρομάτη και Πλιάγκα, με το 2 – 1 να μένει μέχρι το τέλος.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Σελήνης (84′ Κορδέλας), Κουκουτσέλος, Κώτσιας, Καπετάνι, Αγγέλης, Μαυρομάτης, Σενκάι (89′ Ζαϊρές), Καλούσης, Χατζηλιάδης (70′ Κάτσας), Πλιάγκας.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής, Καλπίας, Ψωμολιάς, Φορτομάρης (25′ λ.τ. Λιάνος), Μπάμης, Μολάς (80′ Σουλτούκης), Ζαφειρίου, Γκιουρσάνης, Σπανός (46′ Κυρίτσης), Ζαφειρίου, Αποστόλου.