Το πρόγραμμα των τριών τελευταίων «στροφών» στον 3ο όμιλο της Γ’ εθνικής

Μπορεί η υπόθεση – τίτλος να κρίθηκε εδώ και δύο αγωνιστικές στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, με τον Πιερικό (56 β.) να έχει αναδειχθεί πρωταθλητής και να προετοιμάζεται ήδη για τα μπαράζ ανόδου στη Football League, όμως, υπάρχουν δύο ακόμη «ανοικτά» «μέτωπα», η κατάκτηση της δεύτερης θέσης και η αποφυγή του υποβιβασμού.

Όσον αφορά στη “μάχη” για τη δεύτερη θέση, η ΑΕ Καρίτσας (41 β.) μείωσε τη διαφορά από τον δεύτερο Θησέα Αγριάς (43 β.) στους δύο βαθμούς και οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες την επόμενη αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι που δεν αποκλείεται να κρίνει σε μεγάλο βαθμό ποιος θα τερματίσει πίσω από τον Πιερικό, ενώ στο “κόλπο” παραμένει και ο Ηρακλής Λάρισας (40 β.).

Υπενθυμίζεται ότι τη δεδομένη στιγμή η δεύτερη θέση δεν προσφέρει κάτι άλλο εκτός από γόητρο, όμως επειδή μιλάμε για την Ελλάδα, διακινούνται εδώ και αρκετό καιρό “σενάρια” αναδιάρθρωσης των κατηγοριών. Σε μια τέτοια περίπτωση, η δεύτερη θέση μπορεί να οδηγήσει στην ανώτερη κατηγορία.

Ατρόμητος Παλαμά (36 β.) και Αλμυρός (35 β.) είναι μάλλον αδιάφοροι στην 5η και 6η θέση του πίνακα.

Όσον αφορά στην “κούρσα” της σωτηρίας, ο 7ος ΑΟ Σελλάνων (33 β.) και η 8η Αταλάντη (32 β.) βρίσκονται στο +5 και στο +4, αντίστοιχα, από τα Μετέωρα και τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, ενώ ακόμα πιο πίσω είναι ο Οικονόμος Τσαριτσάνης (26 β.) και ο Δίας Δίου (25 β.).

Ήδη έχουν υποβιβαστεί ο Διγενής Νεοχωρίου (22 β.) και ο ΑΟ Ποταμιάς (2 β.).

Δείτε αναλυτικά, το πρόγραμμα των τριών αγωνιστικών που υπολείπονται για το τέλος του πρωταθλήματος στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

1. Πιερικός 56 ΑΟ Ποταμιάς ΑΠΟ Αταλάντη * Διγενής Νεοχωρίου – –
2. Θησέας Αγρίας 43 ΑΕ Καρίτσας Ατρόμητος Παλαμά * Οικονόμος Τσαριτσάνης – –
3. ΑΕ Καρίτσας 41 Θησέας Αγρίας * Ηρακλής Λάρισας ΓΣ Αλμυρού * – –
4. Ηρακλής Λάρισας 40 Διαγόρας Στεφανοβικείου ΑΕ Καρίτσας * Ατρόμητος Παλαμά – –
5. Ατρόμητος Παλαμά 36 Διγενής Νεοχωρίου * Θησέας Αγρίας Ηρακλής Λάρισας * – –
6. ΓΣ Αλμυρού 35 Δίας Δίου Διαγόρας Στεφανοβικείου * ΑΕ Καρίτσας – –
7. ΑΟ Σελλάνων 33 ΑΣ Μετέωρα ΑΟ Ποταμιάς * ΑΠΟ Αταλάντη – –
8. ΑΠΟ Αταλάντη 32 Οικονόμος Τσαριτσάνης * Πιερικός ΑΟ Σελλάνων * – –
9. ΑΣ Μετέωρα 28 ΑΟ Σελλάνων * Δίας Δίου ΑΟ Ποταμιάς * – –
10.Διαγόρας Στεφανοβικείου 28 Ηρακλής Λάρισας * ΓΣ Αλμυρού Δίας Δίου * – –
11. Οικονόμος Τσαριτσάνης 26 ΑΠΟ Αταλάντη Διγενής Νεοχωρίου * Θησέας Αγρίας * – –
12. Δίας Δίου 25 ΓΣ Αλμυρού * ΑΣ Μετέωρα * Διαγόρας Στεφανοβικείου – –
13. Διγενής Νεοχωρίου 22 Ατρόμητος Παλαμά Οικονόμος Τσαριτσάνης Πιερικός * – –
14. ΑΟ Ποταμιάς 2 Πιερικός * ΑΟ Σελλάνων ΑΣ Μετέωρα – –

Με αστερίσκο τα εκτός έδρας παιχνίδια.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ...