Το σιγούρεψε στην επανάληψη η Ανάβρα…

Την εντός έδρας νίκη με σκορ 4 – 1 πανηγύρισε η Προοδευτική Ανάβρας απέναντι στον Προμηθέα Λάρισας και μετά τη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, οι «βυσσινί» πήραν ακόμη μία σημαντική νίκη στο γήπεδο τους.

Η ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα στην επανάληψη επικράτησε του συνόλου του Βαγγέλη Στεφανή για την 16η αγωνιστική της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Έτσι, η Ανάβρα έφθασε τους είκοσι τέσσερις βαθμούς, ενώ ο Προμηθέας παρέμεινε στους είκοσι βαθμούς.

Στο 20ο λεπτό ο Τζαβέλλας με δικό του τέρμα «άνοιξε» το σκορ στον αγώνα στο γήπεδο της Ανάβρας, ενώ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος στο 43′ έκανε δύο τα τέρματα για τη Προοδευτική με το 2 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Αντώνης Γκαραλιάκος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0, ενώ ο Στέφανος Πρεσακάρου μείωσε σε 3 – 1 στο 65′ μετά από «κλέψιμο» της μπάλας από αμυντικό της Προοδευτικής και έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Ο Αντώνης Γκαραλιάκος διεύρυνε το σκορ σε 4 – 1 στο 80ο λεπτό του αγώνα, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ, ενώ στο 19′ είχε δοκάρι ο Δημήτρης Παπαδόπουλος σε προσπάθεια του με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Φιλοκώστας, Τζιάφος (75′ Ιμπρούσι), Αποστόλου (77′ Γεννητσεφτσής), Τζαβέλλας, Ντόντος, Ριζούλης (65′ Τσαγγαλάς), Καραντώνης (87′ Πράτος), Γιαννουλέας, Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Παπαδόπουλος.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Κολοβός, Πατσούρας, Καραπετσάνης (86′ Παϊτέρης), Αλίου (76′ Πατσιούρας Β.), Καρβουνάρης (76′ Ιωαννίδης), Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας, Σκαφιδάς, Πρεσακάρου, Τριτάρης, Δολμές (70′ Ρουμπιές).