Το «φιλί της ζωής» από τον Αλέξη Τσιούτσια στον Αετό Μακρυχωρίου!

Επιστροφή στις νίκες για τον Αετό Μακρυχωρίου στο φετινό πρωτάθλημα, μιας και επικράτησε με 4 – 2 ΤΟΥ Αετού Αμυγδαλέας στο γήπεδο του Μακρυχωρίου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αλέξης Τσούτσιας που με δυο δικά του τέρματα ο Αετός πήρε τη σημερινή νίκη.

Τους δέκα βαθμούς έφθασε η ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου που με τη σημερινή νίκη ξεπέρασε και την ήττα της περασμένης στροφής από τη Λάρισα 2012, ενώ χωρίς βαθμό έμεινε το συγκρότημα του Μάκη Αλεξουδη παρά τη προσπάθεια που κάνει σε κάθε αγωνιστική.

Με το «καλημέρα» οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τη κεφαλιά του Ζήση Μαλάκου ύστερα από τη σέντρα του Τάσου Κυριάκου.

Δέκα λεπτά μετά, ο Βάιος Φιλίππου με απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Βαγγέλη Φαρμάκα, έκανε το 1 – 1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Αετός Μακρυχωρίου ωστόσο πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Τάσο Κυριάκο να βρίσκει αυτή τη φορά δίχτυα στο 22ο λεπτό. Ο πρωταθλητής Ελλάδος λοιπόν που αγωνίζεται φέτος με τη φανέλα του Αετού συνδυάστηκε όμορφα με τον Ζήση Μαλάκο και με πλασέ έκανε το 2 – 1.

Είκοσι λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι απάντηση, με τον Βασίλη Φούντα αυτή τη φορά να πετυχαίνει το 2 – 2 και ενώ νωρίτερα ο Βάιος Φιλίππου έχασε την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι, την στιγμή όπου νωρίτερα την παράβαση είχε κερδίσει ο Βασίλης Φούντας.

Η παρουσία του νεαρού επιθετικού, Αλέξη Τσιούτσια στο ματς ωστόσο άλλαξε τα δεδομένα, καθώς αρχικά στο 78′ και έπειτα στο 84′ σημείωσε δύο τέρματα και οι γηπεδούχοι πήραν τη τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πάντως, στο τέρμα του 78ου λεπτού και στο 3 – 2 οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για επιθετικό φάουλ στον πορτιέρο, Αντώνη Κωνσταντίνου, παρόλα αυτά το τέρμα μέτρησε κανονικά, από τον ρέφερι της συνάντησης, κ. Αντωνίου.

Πάντως, η ομάδα του Αετού Αμυγδαλέας μετά το τέλος του σημερινού αγώνα ανακοίνωσε την μεγαγραφη του Ζήση Παραφέστα στην ομάδα, με τη προσθήκη αυτή να ενισχύει και την αμυντική γραμμή του συλλόγου…

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Φαρμάκας, Γκαμπέτας (75′ Αλατάς), Μάρκου, Σουφχάρας, Πούτας, Αντωνόπουλος (60′ Κλούρας), Καλούσης, Κατσής (46′ Φουσίκας), Τσιαντούλης, Κυριάκος, Μαλάκος (30′ Τσιούτσιας).

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Παπαδάμου, Ντάσκας (40′ Μακρίδης), Πρατσίλας (85′ Παντελής), Παπακωστούλης, Περδίκης, Παρασκευούδης, Φιλίππου (70′ Τασιόπουλος), Ντάλλας (85′ Γουναράς), Φούντας, Ανδριανόπουλος.