«Τρίποντο» με… «αγγλικό σκορ» για τον Ατρόμητο!

Σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι με πέντε τέρματα, δύο αποβολές και πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο ο Ατρόμητος Βαμβακούς κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 3-2 κόντρα στον ΑΟ Ναρθακίου στο τοπικό ντέρμπι όντας η μοναδική ομάδα που κέρδισε αυτή την αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΛ!

Έτσι λοιπόν ο Ατρόμητος έφτασε τους 12 βαθμούς σε 8 αγώνες και βρίσκεται στην 7η θέση ενώ ο ΑΟΝ παρέμεινε στους 10 βαθμούς και την 9η θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον χώρο του κέντρου και στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν στο 15′ έπειτα από όμορφη ομαδική συνεργασία ο Βόπης έκανε συρτό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ατόσογλου.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Τσιτσικλής μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή έσπασε την μπάλα όμως ο Αρσενόπουλος προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ατόσογλου.

Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να συγκροτηθούν και προσπάθησαν να βρουν τον δρόμο προς την εστία του Σακελλαρίου.
Εν τέλει στο 36′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μανταλιά από τα αριστερά ο Γιαντσίδης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σακελλαρίου και έφερε το ματς στα ίσια.

Όμως το πρώτο μέρος έκρυβε και άλλες συγκινήσεις καθώς δύο λεπτά αργότερα έπειτα από αναταραχή στα καρέ του Ναρθακίου ο Τσιτσικλής βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 50′ όταν ο Παπαθανασίου εκτέλεσε φάουλ από τα όρια της περιοχής με τον Σακελλαρίου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα δυο τερμάτων όταν έπειτα από γρήγορη ανάπτυξη ο Τσιτσικλής μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ατόσογλου πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και παράλληλα το 3-1 για την ομάδα του Ατρομήτου.

Έπειτα από την επίτευξη του τρίτου τέρματος των γηπεδούχων και για ένα δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά ελέω της καταρρακτώδης βροχής η οποία έκανε βαρύ τον αγωνιστικό χώρο και παράλληλα δύσκολες τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα του όταν ο Αρσενόπουλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή όμως το πλασέ του έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Ναρθακίου.

Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 και να μπούν εκ νέου στην διεκδίκηση της αναμέτρησης όταν ο Γιαντσίδης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση η μπάλα έσκασε στο βρεγμένο γήπεδο μπέρδεψε τον Σακελλαρίου και κατέληξε στα δίχτυα του με τον Γιαντσίδη να σημειώνει παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μία καλή στιγμή όταν στο 75′ ο Μουτκανάς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια θέση στα δεξιά με τον Ατόσογλου να διώχνει με τις γροθιές.

Μέσα σε λίγα λεπτά αμφότερες οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες καθώς αρχικά ο Μπουλούτσος από πλευράς Ναρθακίου είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μουτκανά να πάρει τον δρόμο για τα αποδυτήρια όταν είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση δίχως όμως να καταφέρουν κάτι αξιόλογο και έτσι το 3-2 παρέμεινε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Ατρόμητος Βαμβακούς (Γιώργος Ράιος): Σακελλαρίου, Μακρής, Μορφογιάννης, Βασιλόπουλος (22′ λ.τ. Μουτκανάς), Φλώρος, Ξυνογαλάς, Βόπης, Αρσενόπουλος (78′ Γκούνης), Αζάς, Θανόπουλος, Τσιτσικλής.

ΑΟ Ναρθακίου (Γιάννης Τριάντης): Ατόσογλου, Λελεντζής, Μπουλούτσος, Καπετάνος (62′ Τριάντης), Κόκκαλης (60′ Ασλανίδης), Γιαντσίδης, Μισαηλίδης, Μανταλιάς, Παπαθανασίου, Τσούλης Θ. (35′ λτ Αγγελάκης), Τσούλης Δ.