Τρίποντο παραμονής για το Μαυροβούνι!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το Αβέρωφ το Μαυροβούνι στην 21η αγωνιστική της  «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας του Νομού μας κι έτσι αναρριχήθηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας κάνοντας σημαντικό βήμα για τη παραμονή στη κατηγορία!

Η ομάδα του Γιάννη Σιάρκου κέρδισε το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα με σκορ 2 – 1 και το προσπέρασε στον πίνακα της βαθμολογίας.

Τους είκοσι οκτώ βαθμούς έφθασε με τη νίκη αυτή το Μαυροβούνι, ενώ στους είκοσι έξι βαθμούς και την ένατη θέση κατέχει το Αβέρωφ μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Αποστόλης Βούκουτος με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων κέρδισε τον Δημήτρη Μάνο για το 0 – 1.

Στο 10ο λεπτό το Αβέρωφ έφθασε κοντά στην ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1, όμως τη προβολή του Παναγιώτη Μπαρούτα από θέση βολής έδιωξε με τα πόδια σωτήρια ο Δημήτρης Μαγαζιώτης.

Το Μαυροβούνι σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο 24′ με τον Σάββα Χατζηλιάδη αυτή τη φορά με σουτ από θέση βολής, με το 0 – 2 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους, μετά και τη χαμένη ευκαιρία που είχε στο 35′ ο Ηλίας Λιλολάρι με πλασέ.

Η μείωση του σκορ και το 1 – 2 για το Αβέρωφ ήρθε στην επανάληψη και στο 51′, με τον Ηλία Λιλολάρι να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα μετά από τη σέντρα του Μητσιού και να βάζει τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια του αγώνα της 21ης αγωνιστικής χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες και το 1 – 2 για το Μαυροβούνι ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Μάνος, Στράτος (53΄Μίλλερ), Μπαστούνης Γραμμένος (69΄Ντέκας), Μητσιός (84΄Νταμπαλέτσιος), Μούτσα, Ταστεμερίδης (84΄Χάνι), Λιλολάρι, Μπαρούτας, Αλατάς, Παρλάντζας.

Μαυροβούνι (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ. (83΄Τασλακίδης), Γαρουφαλιάς, Μπάγκας Κ., Μαντζαφούλης, Μούμος, Μπατζέλας Β. (90΄Κολιοφούτης), Μπατζέλας Ν., Βούκουτος, Ακριβόπουλος (80΄Μπάγκας Α.), Χατζηλιάδης (86΄Σπανός).