Τρίποντο στο 90’+3′

Χωρίς να χάσει βαθμούς έφυγε το πρωί της Κυριακής (26/03, 11:00) ο Ηρακλής Λάρισας από το Κιλελέρ, του οποίου και επικράτησε με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0. Δράστης του μοναδικού τέρματος των φιλοξενουμένων ο Δημήτρης Αποστόλου στο 90’+3′.

Με τη νίκη του αυτή, ο Ηρακλής Λάρισας αύξησε και πάλι την διαφορά από τον δεύτερο Κίσσαβο Συκουρίου (ήρθε ισόπαλος 0 – 0 στο Πουρνάρι) στους 7 βαθμούς και φαντάζει το απόλυτο φαβορί για το πρωτάθλημα εννέα αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Στον αντίποδα το Κιλελέρ έμεινε στους 32 και έχει ακόμη δρόμο για την παραμονή του στη κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος το Κιλελέρ ήταν εκείνο που είχε τη μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ήταν το 18ο λεπτό της αναμέτρησης όταν από πάσα του Γιώργου Τζουρτζουκλή, ο Κώστας Κουσιώρας πέρασε και τον Μαγαζιώτη πλασάροντας σωστά σε κενή εστία, βλέποντας όμως το πλασέ του να απομακρύνει αμυντικός του Ηρακλή λίγο προτού η μπάλα περάσει την τελική γραμμή του τέρματος για το 1 – 0.

Στην επανάληψη το Κιλελέρ είχε δύο καλές αλλά… άστοχες στιγμές με τους Κώστα Κουσιώρα και Αποστόλη Ζιόμπουρα, στιγμές τις οποίες όμως είχαν και οι φιλοξενούμενοι με τους Αποστόλου, Ζαφειρίου, Φώτο και Μπάμη, πριν φτάσουν στο γκολ της νίκης στο φινάλε του αγώνα με τον Δημήτρη Αποστόλου.

Πιο συγκεκριμένα στο 90’+3′ ο Δημήτρης Αποστόλου με προβολή αφού πρόλαβε στην έξοδο τον Καρακυρίτση και μετά από γέμισμα του Στέφανου Σουλτούκη, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κιλελέρ για το 0 – 1 του Ηρακλή.

Οι άνθρωποι του Κιλελέρ εκφράζουν έντονα παράπονα για τη φάση του 90ού λεπτού, όπου ενώ ποδοσφαιριστής της ομάδας έβγαινε τετ – α – τετ ο κ. Γρηγοριάδης έδωσε φάουλ υπέρ τους, ενώ όπως αναφέρουν οι γηπεδούχοι έπρεπε να αφήσει το παιχνίδι να εξελιχθεί.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Καρακυρίτσης, Γουρνάρης, Κοκότσικας (54′ λ.τ. Καραΐσκος), Ζιόμπουρας Αθ., Παλάσκας, Γκέκας, Τζουρτζουκλής, Πατσιούρας (84′ Κασσιός), Ζιόμπουρας Απ. (89′ Φαρμάκας), Βράκας, Κουσιώρας.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Γκιουρσάνης, Ψωμολιάς, Φορτομάρης, Λιάνος (80′ Σουλτούκης), Μπάμης, Μολάς (70′ Μπάρδας), Σπανός (85′ Κατσής), Φώτος, Ζαφειρίου, Αποστόλου.