Τρίτη και… φαρμακερή για τον Απόλλωνα!

Τρίτο και νικηφόρο φιλικό παιχνίδι για τον Απόλλωνα Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, καθώς έπειτα από την ισοπαλία με Λαμία και την ήττα από τον ΝΠΣ Βόλο, η ομάδα του Αριάν Μπελά κέρδισε με σκορ 2 – 1 τον Ολυμπιακό Βόλου.

Το απόγευμα της Τρίτης (20/08) οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Φιλιππούπολης και τόσο ο Αριάν Μπελά όσο και ο Θωμάς Γράφας έκαναν αρκετές δοκιμές παικτών, όπως ήθελαν άλλωστε να δουν σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές τους.

Ο Απόλλων Λάρισας έπειτα από την ισοπαλία με τη Λαμία (2 – 2) και την ήττα από τον ΝΠΣ Βόλο (1 – 3), επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με σκορ 2 – 1.

Συγκεκριμένα, στο 36ο λεπτό ο Κώστας Χατζής έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη περιοχή των φιλοξενουμένων και ο αρχηγός του Απόλλωνα με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μακρυωνίτη για το 1 – 0.

Ένα λεπτό μετά, ο Μπαλοτέλι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Βοσνακίδη και ο Κώστας Χατζής βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημειώνοντας παράλληλα και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές παικτών και δεν υπήρχε κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Μέχρι το 89ο λεπτό όπου ο Ολυμπιακός Βόλου μείωσε σε 2 – 1. Ο Αναστάσης Μαρούδας που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και κέρδισε τον Καρδάμη για το τελικό σκορ.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Κούλπας, Καρατάσιος, Χατζής, Ναζίμ, Τασιούλης, Μπαλοτέλι, Λίταινας, Σιφναίος.

Αγωνίστηκαν και οι: Καρδάμης, Κακάμης, Γεωργακόπουλος, Σουλιώτης, Καμπέρης, Κωστούλας, Νύκταρης, Κοντοθανάσης, Γαρυφαλλόπουλος, Γκουντρουμπής, Νούσιος.

Ολυμπιακός Βόλου (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Κόλα, Σκοπελίτης, Τσίτας, Στεφανόβιτς, Τζέφερσον.

Αγωνίστηκαν και οι: Γιδόπουλος, Κλεμεντέ, Καναβός, Μαρούδας, Μπαρούτας, Πάσχος, Πόζογλου, Πριονάς, Τσιάρας, Φαζός.