«Τραμπάλα» στον Πλατύκαμπο και νίκη Θύελλας Ελάτειας!

Τη νίκη με 2 – 1 πανηγύρισε η Θύελλα Ελάτειας στον Πλατύκαμπο επί της τυπικά γηπεδούχου Δόξας Ομορφοχωρίου, γυρίζοντας από το 1 – 0 του ημιχρόνου και πανηγυρίζοντας μια νίκης… τριάδας.

MVP για τους νικητές του Θοδωρή Σολωμού, ο Χρήστος Τσιάκος που έκανε ένα γκολ και μια… ασσίστ!

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Θύελλας Ελάτειας, έκανε 9 τους βαθμούς και πλέον ατενίζει το μέλλον της στον 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας με μεγαλύτερη αισιοδοξία μιας και είναι στο -1 από την δεύτερη θέση και την Αναγέννηση Πυργετού (αγωνίζεται στις 15:00 με την Αναγέννηση Καλοχωρίου).

Στον αντίποδα, η ομάδα της Δόξας Ομορφοχωρίου έμεινε στους 3 βαθμούς και στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά στο τέρμα ήταν οι φιλοξενούμενοι, όταν στο 8′ ο Χρήστος Τσιάκος είδε εκτός θέσης τον τερματοφύλακα, Μπίτη και με ένα δυνατό σουτ από τα 40 μέτρα και δεξιά, έστειλε τη μπάλα να περάσει διαγώνια λίγο άουτ.

Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 12ο λεπτό. Σκόρερ; Ο συνήθης ύποπτος, Δημήτρης Καββαδίας. Ο Μουστάκας έκανε ελεύθερο από την εστία της Θύελλας Ελάτειας. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε όσο θα ήθελε ο ίδιος, έφτασε στον Αλέκο Σφέτσο, ο οποίος πέταξε στον χώρο στον Καββαδία, ο οποίος αφού μπήκε περιοχή από αριστερά έσπασε τη μπάλα στο δεξί του πόδι και με ένα διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Παναγιωτόπουλου για το 1 – 0 της Δόξας, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Ελατιώτες «ξύπνησαν» και αφού αρχικά στο 60′ έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία, στο 75′ το κέρδισαν κιόλας, κάνοντας την ολική ανατροπή του σκορ!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και με ωραία ατομική ενέργεια του Χρήστου Τσιάκου οι «κυανόλευκοι» έφεραν το ματς σε πλήρη ισορροπία, για να έρθει στο 75′ ο Σπύρος Γκαραγκούνης, μετά από ωραία πάσα του Χρήστου Τσιάκου, να διαμορφώσει το τελικό, 1 – 2.

Δόξα Ομορφοχωρίου: Μπίτης, Μποτακίδης, Παπάσογλου, Ροδίτης, Καλόγηρος, Σαμαράς, Σφέτσος Κ., Τζόγκας, Αθανασίου, Σφέτσος Αλ., Καββαδίας.

Θύελλα Ελάτειας (Θοδωρής Σολωμός): Παναγιωτόπουλος, Τασιόπουλος, Καλαϊτζής (70′ Ζάρρας), Τσιάνας (78′ Τζουβάρας Σωκ.), Μουστάκας, Τσιντώτας, Πάσιος (46′ Τζουβάρας Σωτ.), Αβέλλας (85′ Παπαγιαννόπουλος), Τσιάκος, Μικερτζής Απ., Γκαραγκούνης Σπ.