Τρελό ματς στη Φαλάνη (Χ)ωρίς νικητή…

Ένα παιχνίδι το οποίο ευχαριστήθηκαν όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Φαλάνης διεξήχθη ανάμεσα σε Φαλανιακό και Δωτιέα Αγιάς στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας…

Το τελικό σκορ (3 – 3) δεν είχε νικητή όμως σημειώθηκαν έξι τέρματα, υπήρξαν τέσσερα πέναλτι δύο για κάθε ομάδα και οι δύο σύλλογοι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις!

Έτσι, το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου έφθασε τους τριάντα τέσσερις βαθμούς και συνεχίζει στη δεύτερη θέση μετά και τη νίκη του ΠΟΕ απέναντι στη Δόξα Βλαχογιαννίου (2 – 0).

Στον αντίποδα, ο Δωτιέας Αγιάς του Γιάννη Βαΐτση έφθασε τους είκοσι τέσσερις βαθμούς και συνεχίζει στη τέταρτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 32ο λεπτό, ο Κώστας Τσιάκος με δικό του τέρμα έβαλε τον Φαλανιακό μπροστά στο σκορ και το 1 – 0 ήταν αυτό που χώριζε τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Δωτιέας Αγιάς κέρδισε πέναλτι και ο Θωμάς Τσιρογιάννης έφερε το ματς στα ίσια από τα έντεκα βήματα, όπως με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 2 – 1 ο Κώστας Τσιάκος στο 55′ και ο Φαλανιακός πήρε ξανά προβάδισμα στον αγώνα.

Στο 69ο λεπτό ήρθε η σειρά του Ζήση Μαλάκου να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 85′ ο Δωτιέας Αγιάς πέτυχε την ανατροπή του σκορ με τον Φουκαλά.

Το τελικό 3 – 3 διαμόρφωσε ο Κώστας Τσιάκος με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όπου αυτό ήταν και το τελικό σκορ και ο φορ του Φαλανιακού πέτυχε χατ – τρικ στην αναμέτρηση!

Πάντως, οι άνθρωποι του Δωτιέα Αγιάς εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Αντωνίου και των βοηθών του κ. Μίχου και κ. Πάλλα…

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς (46′ Πανταζής Ηλ.), Μαχαίρας, Κολοβός, Φλώρος, Λυγούρας Β. (82′ Ιωαννίδης), Πανταζής Γ., Αντωνόπουλος (46′ Μπλέντι), Φουσίκας (84′ Λυγούρας Χρ.), Τσιάκος, Λεσάι.

Δωτιέας Αγιάς (Γιάννης Βαΐτσης): Μπρέλλας, Μάντσε (73′ Σβερκούλης), Γούτος, Κόκκινος, Γιαννουλέας, Ντακούλας, Παπαγιαννούλης, Κορλός (83′ Φουκαλάς), Μαλάκος, Τσιρογιάννης, Γιώργης (56′ Τσατσαλίδης).