Τριάρα και πλησιάζει στη κορυφή!

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε σήμερα η Ακαδημία Τυρνάβου, καθώς κέρδισε τα Πλατανούλια με 3 – 1 και εκμεταλλεύτηκε έτσι με τον καλύτερο τρόπο το «στραβοπάτημα» του Δολιχιακού στη Ροδιά.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τη θέση έχοντα είκοσι δύο βαθμούς, ενώ το σύνολο του Γιάννη Νινίκα έμεινε στους δέκα τρεις βαθμούς.

Στο 26ο λεπτό ο Βασίλης Κόκκας με όμορφη κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Μπάκου έβαλε μπροστά την Ακαδημία Τυρνάβου στο σκορ, ενώ λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Μάκη Στάμου, μετά από κάθετη πάσα του Μανώλη Λώζου.

Στην επανάληψη τώρα και στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Κερίμι, όμως το σουτ του παίκτη του Ηρακλή Πλατανουλίων, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Θάνου Χαλκιά.

Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι στο 78ο λεπτό της συνάντησης, με τη κεφαλιά του Βασίλη Κόκκα, ενώ πέντε λεπτά έπειτα, τα Πλατανούλια μείωσαν σε 1 – 2, με σκόρερ τον Κερίμι και με σουτ από πλεονεκτική θέση.

Εν τέλει, η Ακαδημία Τυρνάβου «σφράγισε» τη νίκη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα, όπου ο Αντώνης Γαλάρας πέτυχε με πλασέ το 3 – 1, ύστερα από ιδανική σέντρα στου Μάκη Στάμου.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Πασάλογλου, Καρκατζιάς, Λάζος Αν., Λάζος Ι. (60′ Κατσής), Παπαλέξης, Κωστίμπας, Τσάτσος (30′ Κερίμι), Λάζος Β., Ζαμπόγιας Θ., Γεωργούλας, Άλμπαν.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Καλούδας, Σκρουμπής (46′ Κουβεντάρης), Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος Κ., Στάμου, Κατσαβός, Λώζος (84′ Παπαδόπουλος), Μπάκος Ι., Σπυρόπουλος (87′ Γαλάρας).