Τσανάς και «τέζα»!

Νίκη – «εξάποντο» πανηγύρισε η Α.Ε. Βουναίνων κόντρα στον Αμπελωνιακό, κερδίζοντάς τον μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, με 4 – 3. Το «χρυσό» γκολ για τους νικητές πέτυχε στο 90’+3′ ο Γιώργος Τσανάς.

Με 52 βαθμούς, η ομάδα των Βουναίνων κάνει όνειρα και σκέψεις… πονηρές. Σκέψεις ανόδου, μιας και έφτασε πλέον στην τέταρτη θέση (συγκατοικεί με την Αμπελιά) και τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές αναμένεται να κορυφωθεί η μάχη της ανόδου. Από την άλλη, ο Αμπελωνιακός που προηγήθηκε κιόλας στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να φύγει ούτε με τον βαθμό της ισοπαλίας (είχε ισοφαρίσει σε 3 – 3 στο 90′), μένοντας στους 49 και την 7η θέση της Α΄1 ΕΠΣΛ (συγκατοικεί με τον Όλυμπο Γόννων), χωρίς όμως τα πάντα να έχουν κριθεί.

Οι «πράσινοι» του Γιάννη Παπαδημητρίου αρχικά είχαν δοκάρι μόλις στο 9ο λεπτό για να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ από πολύ νωρίς, σε προσπάθεια του Ψύρρα. Εν τέλει όμως με μια μικρή καθυστέρηση πέτυχαν το πολυπόθητο τέρμα. Στο 38′ ο Πάρης Μπόντε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αρσέν Πατρίκου, κέρδισε τον Ζεϊμπέκη για το 0 – 1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 50′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν με πέναλτι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Πρεσακάρου το κέρδισε και ο «φυσικός» αρχηγός των Βουναίνων, Σταύρος Τσαπράζης, δεν λάθεψε για το 1 – 1. Μάλιστα στο 56′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε και το προβάδισμα στα Βούναινα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν όμως κάτω και στο 71′ έφτασαν στην ισοφάριση. Σκόρερ ο Χρήστος Δαλακώνης που με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδωσε νέο ενδιαφέρον και πάλι στην αναμέτρηση.

Στο 82′ ο πρώτος σκόρερ της ομάδας των Βουναίνων και δεύτερος στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, Στέφανος Πρεσακάρου, με κοντινή προβολή, πέτυχε το 17ο του τέρμα στη σεζόν, δίνοντας εκ νέου και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Λάζαρου Αγγλόπουλου.

Οι Αμπελωνίτες όμως έδειξαν χαρακτήρα και στο 90′ ο Πάρης Μπόντε κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, κάνοντας το 3 – 3! Και εκεί όπου άπαντες είχαν απογοητευτεί, καθώς η ισοπαλία δεν «έκανε» για καμία ομάδα, ήρθε ο Γιώργος Τσανάς στο 90’+3′ για να δώσει τη νίκη με το εντυπωσιακό 4 – 3 στην ομάδα των Βουναίνων και να την βάλει πλέον για τα καλά στο «κόλπο» της ανόδου στη «μεγάλη» κατηγορία του Νομού, πέντε χρόνια μετά από την επανίδρυση της.

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Μουτσάνας (65′ Κουτής), Χατζηλιάδης, Φαρμάκας, Χριστοδούλου, Μερτζανίδης, Τσαπράζης, Πρεσακάρου, Τσανάς, Καζάνι.

Αμπελωνιακός (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βραζιτίκος, Μαυρίδης (55′ Λιάκος), Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Παυλίδης (65′ Κόκκινος), Δαλακώνης, Ψύρρας, Πατρίκου (70′ Βούκιας), Ιωαννίδης, Τσετιροκλής, Μπόντε.