Τσατσαλίδης και Τσιρογιάννης κρατούν ψηλά την σημαία του Δωτιέα!

Την δεύτερη συνεχόμενή του νίκη πέτυχε κόντρα στην Α.Ε. Κιλελέρ (3 – 0), ο Δωτιέας Αγιάς, που είχε σε μεγάλη ημέρα τους Τσατσαλίδη – Τσιρογιάννη που πέτυχαν τα τέρματα της νίκης του Δωτιέα, ενώ συνεργάστηκαν για το «κερασάκι» στην τούρτα της νίκης των «κοκκίνων».

Επτά έκανε τους βαθμούς του, ο Δωτιέας που έφτασε στην 6η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στο παρελθόν την κακή εκκίνηση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Κιλελέρ έμεινε στους τρεις βαθμούς της πρεμιέρας και της νίκης κόντρα στη Δόξα Βλαχογιαννίου.

Οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ, χάρις στο… κεφάλι του Γιώργου Τσατσαλίδη. Όταν στο 18ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σβερκούλη, με κεφαλιά ο Γιώργος Τσατσαλίδης, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καργιώτη, για το 1 – 0 του Δωτιέα.

Στην επανάληψη και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ της Α.Ε. Κιλελέρ, ο Δωτιέας σε αντεπίθεση για σεμινάριο προπονητών, έφτασε σε δεύτερο τέρμα. Ο Κώστας Μπρέλλας αφού μάζεψε τη μπάλα, με τα χέρια έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι για τον Κορλό. Αυτός με την σειρά του βρήκε τον Γελαλή που με την μία έστρωσε στον Θωμά Τσιρογιάννη που με την μία πλάσαρε σωστά, στο «Γ» της εστίας του Καργιώτη για το 2 – 0.

Τον «χορό» των τερμάτων για τους Αγιώτες έκλεισε εκείνος που τον άνοιξε, αφού συνεργάστηκαν άψογα οι σκόρερ των μέχρι εκείνης της στιγμής γκολ της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Τσατσαλίδης στο 89ο λεπτό πήρε την ασσίστ από τον Θωμά Τσιρογιάννη, διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 0.

Μετά το 3 – 0 και στο 90ο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, ο Μίλι, καθώς βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, χωρίς την σχετική άδεια του ρέφερι της αναμέτρησης.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μπρέλλας, Γούτος, Ντελής, Κορλός, Μπαλαμώτης, Ντακούλας (64’ Βλάχος), Τσατσαλίδης, Σβερκούλης (56’ Τσιρογιάννης), Γελαλής (89’ Χαδούλης), Πασσιάς Π., Γεωργοβίτσας (14’ Ποτούσογλου).

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Καργιώτης, Κολοβός (46’ Σπανός), Μίλι, Παλάσκας, Κολιός, Καρακάνος, Τάχας (70’ Φαρμάκας), Γαγάρας (46’ Ζιόμπουρας Απ.), Παπαχρήστος, Καρβούνης, Κουσιώρας (79’ Κασσιός Απ.).

Μπουρουζίκας, Αναστασίου, Δεληγιάννη Αλ.