Τσιάκος ο λυτρωτής!

Ο Κώστας Τσιάκος με το δικό του τέρμα στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν εκείνος που λύτρωσε την ομάδα της Λάρισα 2012 στη νίκη με 2 – 1 επί του Φαλανιακού, δίνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα στους γηπεδούχους και «βυθίζοντας» παράλληλα τους Φαλανιώτες ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα του Νίκου Αργυρούλη έφτασε πλέον τους 16 βαθμούς και την 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Τάσου Μπεριτζά έμεινε στους 7 πόντους και την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ξέρρας με σουτ από πλεονετική θέση έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα της Λάρισα 2012, για να ισοφαρίσουν στην επανάληψη και στο 81ο λεπτό με διαγώνιο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δημήτρη Παπαγεωργίου οι φιλοξενούμενοι.

Στο 82′ οι Φαλανιώτες έχασαν ανεπανάληπτο τετ – α – τετ με τον Ηλία Πανταζή να πλασάρει άουτ για την ολική ανατροπή του σκορ και τελικά στο 85′ έχασαν και το παιχνίδι. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους, ο Κώστας Τσιάκος που έγινε αποδέκτης ωραίου συνδυασμού των γηπεδούχων και όταν βρέθηκε απέναντι από τον Παπαϊωάννου δεν λάθεψε για το τελικό 2 – 1.

Ο Φαλανιακός εκφράζει πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Γκάγκα στο σημερινό παιχνίδι με τη Λάρισα 2012.

Λάρισα 2012 (Νίκος Αργυρούλης): Μπρέλλας, Μανακούσιος, Φλώρος Παν., Φλώρος Βασ., Σελήνης (65′ Κίτσιος Π.), Μπέης (75′ Κριεμάδης), Φλώρος Βαλ., Τσιάκος, Μπόντε, Κίτσιος Δ. (87′ Νταής), Ξέρρας.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Κολοβός, Σουλιώτης, Μπλέντι, Πανταζής Γ., Πανταζής Θ. (73′ Πανταζής Ηλ.), Παπαγεωργίου, Αλεξανδρής, Λυγούρας.