“Υγιεινός” περίπατος για τη Νέα Πολιτεία

Με “σβηστές” μηχανές η Αστραπή Νέας Πολιτείας φιλοδώρησε με πέντε τέρματα τον Άρη Κουλουρίου για το τελικό 5 – 0 στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας. Με εμφατικό τρόπο οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους έχοντας ολοκληρωτικά την κατοχή της μπάλας και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο πρώτο μέρος και τρία στο δεύτερο. Τα φώτα πάνω του τράβηξε ο Χασιώτης με τα δύο τέρματα που πέτυχε. Με αυτή τη νίκη η Αστραπή φτάνει κοντά στις πρωτοπόρες θέσεις, έχοντας μόλις δύο βαθμούς διαφορά από τον Δαμασιακό. Από την άλλη ο Άρης βρίσκεται στην 14η θέση με έξι βαθμούς, κοιτώντας μπροστά την επόμενη αναμέτρηση. Στα αρνητικά της κατά τα άλλα ωραίας και ήρεμης αναμέτρησης η έλλειψη γιατρού στο γήπεδο και το άγχος των προπονητών κάποιες φορές σε σκληρά μαρκαρίσματα.

Η πρώτη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γαρουφαλιά να σεντράρει από τα δεξιά και τον Αποστόλου με προβολή στο πρώτο δοκάρι να βλέπει τη μπάλα να αποκρούεται σε κόρνερ.

Στο 20′ και στο 21′ ο Αποστόλου έγινε δημιουργός δύο πολύ μεγάλων φάσεων και στις δύο όμως ο τερματοφύλακας Πατέρας είπε δύο μεγαλοπρεπή “όχι”. Στην πρώτη ο επιθετικός έβγαλε ωραία κάθετη στον Τσακμακίδη, με τον τελευταίο να πλασάρει αλλά ο Πατέρας απέκρουσε εντυπωσιακά. Ενώ στην επόμενη πάλι ο Αποστόλου έβγαλε τετ – α – τετ αυτή τη φορά τον Σουλτούκη με τον Πατέρα να αποκρούει ξανά.

Στο 33′ και ενώ έχει την ολοκληρωτική κατοχή η ομάδα της Αστραπής, ο Μπατζέλας δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά βλέπει τη μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 39ο λεπτό ο Χασιώτης με το κεφάλι αποφάσισε να λύσει τα πόδια των συμπαικτών του. Ο Τσακμακίδης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και πιο ψηλά από όλους σηκώθηκε ο κεντρικός αμυντικός που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του 1 – 0.

Στο 43′ μετά από ωραίες αλλαγές της μπάλας και ωραία σχηματισμένα “τριγωνάκια” των ποδοσφαιριστών της Νέας Πολιτείας, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Σουλτούκης και με  ένα ξαφννικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άρη για το 2 – 0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πάλι με τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Τσακμακίδη να πιέζουν και για νέα τέρματα. Στο 51′ ο Τσακμακίδης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Γαρουφαλιά που μπήκε από τα δεξιά, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Πατέρας.

Ένα λεπτό μετά ο Σουλτούκης πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση, ο Πατέρας δεν μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα, με τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Μηνά και τον ποδοσφαιριστή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Ο Αποστόλου στο 74ο λεπτό δοκίμασε να σκοράρει με μία εντυπωσιακή “λόμπα” αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, βέβαια στη συνέχεια της φάσης ο Τσακμακίδης έγινε αποδέκτης κάνοντας το 4 – 0.

Τελευταίο τέρμα στο 78′ με τον Τσακμακίδη να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά και ξανά ο Χασιώτης που είχε προωθηθεί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πατέρα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι για το τελικό 5 – 0.

Most Valuable Player… Αντώνης Χασιώτης!

Ο κεντρικός αμυντικός πέτυχε δύο από τα πέντε τέρματα της ομάδας του στη σημερινή αναμέτρηση. Μάλιστα το πρώτο “ελευθέρωσε” τα πόδια των συμπαικτών που πέτυχαν και άλλα τέρματα στη συνέχεια. Σε γενικές γραμμές ο αμυντικός βγάζει μία σιγουριά με τη μπάλα στα πόδια του αν και στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν χρειάστηκαν τόσο οι ικανότητες του στο αμυντικό παιχνίδι.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιάννης Τσακμακίδης): Χαβίλας, Γαρουφαλιάς (73′ Βαβίτσας), Ζαφειρούλης, Χασιώτης, Παπαμάνος, Μπατζέλας, Μηνάς, Κολιοφούτης, Σουλτούκης (67′ Κολλάτος), Τσακμακίδης, Αποστόλου (Νίτσας).

Άρης Κουλουρίου (Κώστας Τσιτσιουμής): Πατέρας, Μπουζώνας (68′ Γκίνης), Παπαγεωργίου (63′ Μιχόπουλος), Κύρκος, Παρασχάκης, Πατσώνης, Αθανασόπουλος, Μοσχοβίτης, Παπαγεωργίου, Κωνσταντάς, Γεωργάκης.