Υπάρχει ακόμα… οξυγόνο στο Βλαχογιάννι!

Σπουδαία νίκη με 4 – 1 πανηγύρισε η ομάδα της Δόξας Βλαχογιαννίου επί των Βουναίνων, μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι της παραμονής στη «μεγάλη» κατηγορία μετά από 21 παιχνίδια.

Η ομάδα της Δόξας έφτασε τους 18 βαθμούς, παραμένοντας όμως στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, μένοντας όμως ζωντανή ενόψει και των πλέι-άουτ υποβιβασμού στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ από πολύ νωρίς και μάλιστα με… τρία τέρματα διαφορά. Αρχικά στο 7′ ο Μπαντής έβγαλε τη σέντρα και ο Δραγατσίκης με κεφαλιά άνοιξε τον χορό των τερμάτων για τους γηπεδούχους, για να πάρει τη σκυτάλη πέντε λεπτά αργότερα (12′) ο Πάτσης που κέρδισε το ριμπάουντ από απόκρουση του Ζεϊμπέκη και από κοντά έκανε το 2 – 0. Το 3 – 0 για την ομάδα του Νίκου Φακίτσα πέτυχε στο 19′ ο Σωκράτης Φακίτσας, που εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι του κέρδισε χρονικά νωρίτερα ο Πάτσης.

Η ομάδα των Βουναίνων στο 33′ μείωσαν προσωρινά στο παιχνίδι με τον Φώτη Μερτζανίδη να πετυχαίνει το γκολ της τιμής, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το τελικό 4 – 1 στην επανάληψη με τον Σωκράτη Φακίτσα στο 71′ να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το γύρισμα του Αλεξίου στο δεύτερο δοκάρι, από εκεί όπου και ο Φακίτσας κέρδισε τον Νίκο Ζεϊμπέκη για το τελικό, 4 – 1.

Αφού βγήκε αλλαγή ο Κώστας Ξαφάρας, ο έμπειρος αμυντικός δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Χήτο κι ενώ βρισκόταν στο πάγκο της ομάδας του. Από το 78′ οι γηπεδούχοι αγωνιζόντουσαν με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω αποβολής του Μυτούλα.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Δραγατσίκης, Οικονόμου (65′ Λάκης), Μάρκου, Μυτούλας, Αθανασούλης, Γκουρομπίνος, Πάτσης (75′ Πάσσος), Φακίτσας, Μπαντής (83′ Καλογιάννης), Ιγγλέζος (35′ λ.τ. Αλεξίου).

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Ζεϊμπέκης, Καρέντζος (81′ Γιουρούκης), Ξαφάρας (46′ λ.τ. Φαρμάκας), Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης Ηλ., Νταναβάρας, Τσανάς, Χριστοδούλου, Μερτζανίδης Φ., Καζάνι Κ. (75′ Ραπτόπουλος), Κατσιώτης.