Υπόθεση Αφοί Δενελάβα!

Της ανατροπής έγινε στην Αμπελιά, με τον τοπικό Ολυμπιακό μετά από δύο ανατροπές στο σκορ, να καταφέρνει να κερδίζει με 4 – 2 τη Νεάπολη Λάρισας, μένοντας παράλληλα ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Πρόσωπο του αγώνα; Μα, φυσικά ο Λευτέρης Δενελάβας που πέτυχε χατ – τρικ!

Ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στη «μεγάλη» κατηγορία του Νομού, διατήρησε η ομάδα του Ολυμπιακού Αμπελιάς, κερδίζοντας με 4 – 2 τη Νεάπολη Λάρισας. Με τη νίκη αυτή το συγκρότημα του Λευτέρη Καλογήρου μείωσε κατά δύο βαθμούς την απόσταση από τον τρίτο Φιλοκτήτη Μελιβοίας που δεν κέρδισε στο πλαίσιο της 28ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣΛ.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξαν οι γηπεδούχοι. Μόλις στο 5ο λεπτό η σέντρα του Δεμίρη ήταν… «βούτυρο στο ψωμί» του «συνήθη ύποπτου» Λευτέρη Δενελάβα που με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε τον προσωπικό του λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πριν το ημίχρονο, κάνοντας μάλιστα και την ολική ανατροπή του σκορ. Αρχικά στο 25′ ο Αντώνης Κατσαμάκας με κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Μανώλη, ισοφάρισε το παιχνίδι. Για να έρθει στο 34′ ο ίδιος παίκτης (Αντώνης Κατσαμάκας) με διπλή προσπάθεια να κάνει το 1 – 2. Ο Γιώργος Καραθάνος ήταν εκείνος που του έβγαλε μια «γλυκιά» σέντρα, με τον Αντώνη Κατσαμάκα να βρίσκει αρχικά το δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού και στην επαναφορά να βρίσκει δίχτυα για το 1 – 2 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Λευτέρης Δενελάβας «δάνεισε» για λίγο το… όπλο του στον αδερφό του, Νίκο, ο οποίος και έφερε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή. Στο 47′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκλαπάνη με δυνατή κεφαλιά ο Νίκος Δενελάβας έκανε το 2 – 2.

Στο 62′ ο Νίκος επέστρεψε το… όπλο στον αδερφό του, Λευτέρη, και εκείνος «σκότωσε» για δεύτερη φορά τον Παναγιωτόπουλο με σουτ μέσα από τη περιοχή, δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα και πάλι στους Φαρσαλινούς.

Το τελικό 4 – 2 διαμόρφωσε μαζί με το χατ – τρικ του, ο Λευτέρης Δενελάβας στο 89ο λεπτό.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Λευτέρης Καλογήρου): Μπράνος, Καραγγέλης, Δενελάβας Ν., Τσαντόπουλος, Μιαρίτης Δ., Σκλαπάνης, Τσάνιος (55′ Γιωργής), Δεμίρης, Δημακόπουλος (75′ Τολιόπουλος), Λέτσιος, Δενελάβας Ελ.

Νεάπολη Λάρισας (Γιάννης Μπαλοδήμος): Παναγιωτόπουλος, Κόλα, Κοσμάς, Ζάρρας, Καραθάνος, Μπουχλαριώτης, Μπέης, Καλόγηρος, Μανώλης, Κατσαμάκας, Ζαφειράκης (50′ Κυριάκος).