Υπόθεση δευτέρου ημιχρόνου στα Ταμπάκικα!

Το 2 επί 2 έκαναν οι Αμπελόκηποι στην προσπάθεια της ανέγερσης της ομάδας και την επιστροφή της στα σαλόνια των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας του Αγίου Γεωργίου Φαρσάλων με 3 – 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έχοντας την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή των κινήσεων, δίχως όμως να μπορούν να απειλήσουν εύκολα.

Έτσι, η ομάδα του Αγίου Γεωργίου ήταν αυτήν που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν στο 10′ σε ιδανική αντεπίθεση ο Κώστας Καραλόπουλος βγήκε από δεξιά απέναντι από τον Παπαρσένο αλλά το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ, με το ημίχρονο να κλείνει νωθρά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν μοναδική ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ, όταν στο 50′ ο Τσιτσικλής ήρθε αντίπαλος με τον Παπαρσένο με τον κίπερ των γηπεδούχων να τον κερδίζει.

Δύο λεπτά αργότερα και στο 52′ οι γηπεδούχοι μετουσιώσαν σε τέρμα την πρώτη τους καλή ευκαιρία μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Ο Βαλώζος βρήκε τον Τσιάμπα και αυτός με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του Αγίου Γεωργίου ανοίγοντας κατά αυτόν τον τρόπο το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση της αναμέτρησης στο 68′, όμως η χαρά τους και οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ. Ο Κώστας Καραλόπουλος με μακρινό σουτ έπιασε τον Παπαρσένο στον ύπνο, κρεμώντας τον και φέρνοντας το παιχνίδι προσωρινά στα ίσια.

Και λέμε προσωρινά καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο Γιάννης Μπίμπα σέντραρε ο Τσιάμπας έπιασε την κεφαλιά και ο Γούσιας υποχρεώθηκε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του για δεύτερη φορά.

Το τελικό 3 – 1, με το το οποίο οι γηπεδούχοι “σφράγισαν” την νίκη και την παραμονή τους στην κορυφή του 1ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας, έκανε ο Ποντίκας εν μέσω αδράνειας των αμυντικών των φιλοξενουμένων, και με κοντινό πλασέ.

Αμπελόκηποι (Θανάσης Σαλογιάννης): Παπαρσένος, Τζιόγκας, Δόνος, Πότσι, Μπλάνας (70′ Χαϊδούσης), Πόντικας, Μπίμπα Κ., Ντε Λα Ρόσα, Τσιάμπας (75′ Γερμάνης), Τριτάρης (58′ Καλαντίδης), Βαλώζος.

Άγιος Γεώργιος Φαρσάλων (Νίκος Τρίγκας): Γούσιας, Καρνάβας, Τζιλίρας, Παπαδημητρίου, Τσάτσος, Τζιλίρας, Καραλόπουλος Κ., Τάτσιαρης, Μαμουλίδης (80′ Τρίγκας), Τσιτσικλής (60′ Θεοχαρόπουλος), Γάλλος (65′ Καραλόπουλος Στ.).