Φιλική νίκη… δοκιμών

Φιλική νίκη (5 – 0) επί της ΑΕΛ Κ20 πέτυχε η… ΑΕΛ, σε φιλικό δίτερμα στο AEL FC ARENA. Σκόρερ οι Λαμπρόπουλος (21′), Κουτσιανικούλης (35′), Ναζλίδης (44′), Βαρέλα (61′) και Αβραάμ (68′).

Προθέρμανση… νίκης έκανε η ΑΕΛ του Σάκη Τσιώλη στο φιλικό δίτερμα κόντρα στην ΑΕΛ Κ20, που είχε και κάποιους… άνδρες στην σύνθεσή της, ενόψει και της Σαββατιάτικης αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό (18/03, 17:15) στο AEL FC ARENA.

Στο 21ο λεπτό ο Καπός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και ο Κυρίτσης τον ανέτρεψε. Την εσχάτη των ποινών από την άσπρη «βούλα» ανέλαβε να μετουσιώσει σε γκολ ο Ανδρέας Λαμπρόπουλος που δεν αστόχησε για το 1 – 0 της ΑΕΛ.

Και το πρώτο μέρος είχε και δεύτερο τέρμα. Στο 35′ ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από δεξιά και με ένα διαγώνιο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 2 – 0 για τους «βυσσινί».

Στην επανάληψη η ΑΕΛ άλλαξε μια ενδεκάδα… πρόσωπα. Εντός αγωνιστικού χώρου πέρασαν οι Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Κόντορ, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Ντέλετιτς, Φατιόν, Ναζλίδης, Τσάκο, Βαρέλα, Αβραάμ.

Τον δείκτη του σκορ ανέβασε, μετά από μια όμορφη συνεργασία των Αβραάμ – Ντέλετιτς, ο Ναζλίδης. Ο Κύπριος έκανε μια όμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή και αριστερά, γυρνώντας την μπάλα στον Ναζλίδη που με προβολή στην απέναντι γωνία του Κουτογλίδη έκανε το 3 – 0.

Από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκο Βαρέλα στο 61ο λεπτό, πέναλτι που νωρίτερα κέρδισε ο ίδιος από τον Κουτογλίδη, ο Ουρουγουανός έκανε το 4 – 0, ενώ ο ίδιος πάικτης ήταν εκείνος που σέρβιρε στον Ανδρέα Αβραάμ το τελικό 5 – 0 στο 68ο λεπτό.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Σουλιώτης, Γκόλιας, Ρέντζας, Μονιάκης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γκαγιέχο, Κουτσιανικούλης, Ικαούνιεκς, Καπός.

ΑΕΛ Κ20 (Μίλτος Ζιάκας): Παϊτέρης (36′ Κουτογλίδης), Καλούσης, Καρατάσιος (36′ Καλφούντζος), Κυρίτσης Αθ., Αναγνώστης (62′ Μαστακούλης), Γκουλουζάντε (36′ Αγκάνοβιτς), Χατζής (67′ Τσούτσας), Μασούρας (36′ Κυρίτσης Ι.), Καραλούλης (45′ Νούσιος), Ευμορφίδης (53′ Γεωργακόπουλος), Ρέγιες (36′ Παπαγεωργίου (67′ Ντιντής)).