«Φουλ» για 4άδα ο Απόλλωνας

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Απόλλωνας κέρδισε «σβηστά» τη Δόξα Δράμας με 4 – 1 και έφτασε τους 26 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Super League 2, μένοντας στην 3η θέση, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά στη συμμετοχή του στα πλέι-οφ.

Το πρώτο μέρος ποιοτικά ήταν κακό και για τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά η ομάδα του Απόλλωνα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στη μοναδική φάση του αγώνα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μπαστακός συνδυάστηκε άψογα με τον Γκουστάβο Μπαλοτέλι, ο οποίος από θέση μέσα στη περιοχή και δεξιά, σούταρε διαγώνια για το 1 – 0, σκορ το οποίο ήταν και το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας κατάφερε νωρίς να πετύχει το δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Στο 49ο λεπτό ο κίπερ Μενκά και ο μπακ της Δόξας δεν συννενοήθηκαν καλά και ο Ναζίμ έκλεψε και σε κενή εστία πλάσαρε για το 2 – 0.

Η Δόξα βρήκε γκολ και στο 61′ ο λαρισαίος Τάσος Κρητικός μπήκε στη περιοχή από δεξιά και με γύρισμα στο… πέναλτι, βρήκε μόνο του τον Βασίλη Ρόβα που πλάσαρε σωστά για το 2 – 1.

Στο 90′ ο Μπαστακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1. Ο Τασιούλης εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά… κάτι σαν κόρνερ και ο Μιχάλης Μπαστακός ακούμπησε τη μπάλα όσο θα έπρεπε για να πετυχεί το 3 – 1.

Γκολ το οποίο δεν ήταν και το τελευταίο στην αναμέτρηση. Στο 90’+3′ σε αντεπίθεση ο Κώστας Χατζής σέρβιρε στον Κώστα Σκούπρα, που με διαγώνιο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4 – 1.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καρρίκι, Σουλιώτης, Χατζής, Ναζίμ, Λίταινας (82′ Καρατάσιος), Μπαλοτέλι (90’+2′ Μπρέμπος), Σιφναίος (72′ Τασιούλης), Μπαστακός.

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σιώπης, Καψάλης, Πινδώνης, Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας, Αποστολίδης (90′ Αναστασίου), Κόντος (76′ Μαρκοπουλιώτης).

Βουρνέλης, Φράγιος, Τυριακίδης (Μακεδονίας).