“Φτωχή” νίκη για τον Φιλοκτήτη

Σε ένα παιχνίδι με πολύ δύναμη και σκληρά μαρκαρίσματα, ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας κατάφερε και πήρε το τρίποντο της νίκης απέναντι στον Απόλλων Λάρισας μέσα στο γήπεδο της Φιλιππούπολης με σκορ 0 – 1.

Μία αναμέτρηση με ένα χαμένο πρώτο ημίχρονο, χωρίς τη μεγάλη φάση από κάποια ομάδα και με ένα δεύτερο ελαφρώς βελτιωμένο με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν για τη νίκη.

Η πρώτη φάση του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο 12′ λεπτό για τους φιλοξενούμενους με τον Λάιο να πραγματοποιεί ένα δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή αλλά τη μπάλα να περνά άουτ.

Ο Φιλοκτήτης προσπάθησε πάλι στη συνέχεια με τον Κοιλούκο να σεντράρει από τα δεξιά το Δαλαμπύρα να πιάνει την κεφαλιά, αλλά με τον Μπάκαρο να αποκρούει, φάση που καταγράφηκε στο 25′ λεπτό.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους έγινε με πρωταγωνιστή τον Αντωνόπουλο. Η πρώτη φάση στο 27′ ‘οταν Γερονάτσος “έστρωσε” στον Αντωνόπουλο, ο τελευταίος έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά τη μπάλα μπλόκαρε σταθερά ο Γεωργούλας.

Ενώ στο 43ο λέπτο ο Αντωνόπουλος με εξαιρετική μεταβίβαση από το κέντρο έβγαλε τον Καρβούνη από τα αριστερά με τον ποδοσφαιριστή να πιάνει ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Γεωργούλας αρχικά και το δεξί του δοκάρι στη συνέχεια απέτρεψαν το τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες μπήκαν πιο συγκροτημένα για την επίτευξη ενός τέρματος.
Μόλις στο 55′ ο Κοιλούκους πέρασε δύο ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, αλλά την μπουκιά από το στόμα του πήρε ο Σενκάι με το σουτ του να περνά άουτ.

Στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης είχαμε και το μοναδικό τέρμα του αγώνα για την ομάδα της Μελιβοίας. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοιλούκου η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι με τον Κατσάνο να γυρνάει τη μπάλα μέσα στη περιοχή και τον Παπαηλιά με τακουνάκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0 – 1.

Από εκεί και έπειτα οι ποδοσφαιριστές του κ. Τσώτσου πίεσαν για την ισοφάριση με μεγαλύτερη φάση στο 74′ όταν ο Αντωνόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Γερονάτσος έπιασε τη κεφαλιά με τον Γεωργούλα να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση.

Τελευταία φάση της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους όταν ο Λάιος έσπασε τη μπάλα από τα αριστερά με τον Δαλαμπύρα να πλασάρει άουτ.

Most Valuable Player…Παναγιώτης Παπαηλιάς!

Ο αμυντικός παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη δίκαια καθώς ήταν το πρόσωπο που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και έδωσε το τρίποντο της νίκς για την ομάδα του. Στο πρώτο μέρος αγωνίστηκε σαν σέντερ μπακ, ενώ στο δεύτερο ανέβηκε ως αμυντικό χαφ.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Τσώτσος): Μπάκαρος, Μαρούδης, Ραμπέλι, Σκάκος, Εμμανουήλ, Γερονάτσος, Καρβούνης, Κολοβός, Βακαλάς (70′ Αγροδήμος), Αντωνόπουλος, Παπάς.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γεωργούλας, Πλατσάς, Κσρβούνης, Κατσιάνος, Παπαηλιάς, Κοιλούκος (72′ Γκουντάρας), Γκουζιώτης (57′ Σελήνης),Σενκάι, Δαλαμπύρας, Κορδαλής, Λαϊος (89′ Γκαραβέλης).