“Φωτιά” στα Ταμπάκικα!

Μετά από ένα περιπετειώδες παιχνίδι στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Δόξα Υπέρειας σε ένα ματς «φωτιά» όπου έληξε με το εκκωφαντικό σκορ 4 – 4 και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90’+2′.

Στο δυνατό παιχνίδι αυτό μεταξύ των Αμπελοκήπων και της Υπέρειας δεν έλειψαν οι δυνατές φάσεις, τα σκληρά μαρκαρίσματα αλλά και δύο ανατροπές του σκορ.

Στο 20ο λεπτό η Υπέρεια μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ιακωβάκη από αριστερά να κάνει μία παράλληλη σέντρα και τον Γούναρη να πετάγεται στην μικρή περιοχή και με κοντινή προβολή να κάνει το 0 – 1 για την ομάδα του.

Στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα για την ομάδα τους με τον Ιακωβάκη να εκτελεί το κόρνερ και τον Τσιούρη Γ. από κοντά με κεφαλιά να κάνει το 0 – 2 για την Υπέρεια.

Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων αφού τέσσερα λεπτά μείωσαν σε 1 – 2 με κοντινή προβολή του Τσάμπα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τριτάρη.

Στην ισοφάριση του σκορ σε 2 – 2 έφτασαν οι Αμπελόκηποι στο 33ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ του Αλέξανδρου Μπίμπα αφού η μπάλα σταμάτησε στα δίχτυα του Σκαντζούρη.

Στο 41ο λεπτό ο Εννέα Τσάκε επιχείρησε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σκαντζούρη.

Στην ανατροπή του σκορ και το 3 – 2 έφτασαν οι Αμπελόκηποι στο 52ο λεπτό αφού μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπίμπα Γ., ο Βαλώζος από κοντά έκανε την προβολή με την μπάλα να περνά την γραμμή του τέρματος και τον κ. Γιάντση να σημαδεύει την σέντρα και να καταλογίζει την φάση ως γκολ.

Ο Τσάκε για τους Αμπελόκηπους ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4 – 2 στο 61ο λεπτό με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Υπέρεια ανέβασε τον ρυθμό της με αποτέλεσμα να φθάσει στην μείωση του σκορ σε 4 – 3 με τον Κλιάφα που ξεχώρισε με την σημερινή του εμφάνιση στο παιχνίδι.

Ανεπανάληπτο τετ – α – τετ για τους γηπεδούχους με τον Ντε Λα Ρόζα να βγαίνει απέναντι από τον πορτιέρο της Υπέρειας, Σκαντζούρη και με μία δύσκολη αλλά συνάμα σημαντική απόκρουση, αποσόβησε το γκολ των γηπεδούχων.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα πάρουν ένα ακόμη τρίποντο, ήρθε ο Κλιάφας για την Υπέρεια και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4 – 4 για την ομάδα του στο 90+2′. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε μετά από ανατροπή του Ντε Λα Ρόζα, Γούναρης.

Αμπελόκηποι (Θανάσης Σαλογιάννης): Βονόμι, Τζιόγκας, Μπίμπα Αλ. (75′ Μπλάνας), Πότσι, Ποντίκας, Ντε Λα Ρόζα, Μπίμπα Γ., Βαλώζος (81′ Χαιντούσι), Τριτάρης, Τσάκε, Τσιάμπας (70′ Καλαντίδας).

Δόξα Υπέρειας (Αποστόλης Κλιάφας): Σκαντζούρης, Παπαδόπουλος, Ευθυμιάδης, Τσιούρης Γ., Μαλλιός, Γούναρης, Κλιάφας, Τσιούρης Κ., Χαρίσης – Θεοδωρής (71′ Γκατζόγιας), Ιακωβάκης, Μπετχαβάς (37′ Κερμελίδης).

Γιάντσης, Κοντοβασίλης Ν., Λυτροσυγκούνης.