(Χ)άθηκαν τα μπαράζ…

Ο Δολιχιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 3 – 3 εντός έδρας με την Ακαδημία Τυρνάβου και έχασε τα μπαράζ ανόδου για μία μόλις θέση.

Καθώς τερμάτησε 3ος με 39 βαθμούς, μόλις δύο βαθμούς πίσω από τους 2ους Αμπελόκηπους οι οποίοι πήραν τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Από την άλλη η Ακαδημία είχε εξασφαλίσει εδώ και καιρό το πρωτάθλημα, τερματίζοντας στη 1η θέση με 60 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν από πολύ νωρίς να πάρουν το προβάδισμα. Συγκεκριμένα μόλις στο 7ο λεπτό, ο Μπουζούκας έκανε πέναλτι στον Κώστα Σουγλή και ο Μαρογιάννης από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε για το 1 – 0.

Στο 27’ όμως ήρθε και η… αντίδραση της Ακαδημίας Τυρνάβου. Καθώς ο Λόζος βρήκε όμορφα τον Σπυρόπουλο και ο τελευταίος με έξοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1 – 1.

Προσωρινά γιατί μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Δολιχιακός πήρε ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι.  Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Στέφανος Σουγλής με όμορφο σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2 – 1.

Με τη σέντρα μάλιστα οι γηπεδούχοι πέτυχαν κι άλλο τέρμα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό λοιπόν, ο Μαντζάρας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντώνη Παναγιώτη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ένας επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους, που ξεκίνησε με δοκάρι του Παπαδόπουλου σε σουτ που επιχείρησε στο 53’. Όμως στο 73’ με σουτ μέσα από τη περιοχή ο Γαλάρας μείωσε σε 3 – 2.

Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με σουτ έξω από τη περιοχή αυτή τη φορά, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 3 – 3.

Δολιχιακός (Αντώνης Παναγιώτου – Στέφανος Σουγλής): Λιόλιος Θ., Λαζαρίδης, Πουρσανίδης, Καντολάρι, Μαρογιάννης, Τζήκας (60′ Παπακωνσταντίνου), Σουγλής Ζ., Σουγλής Κ., Μαντζάρας (46′ Γκόγκος), Σουγλής Κ., Παναγιώτου, Σουγλής Στ.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Σαμπανλάρι, Καλούδας, Τσένα, Δασκαλόπουλος, Μπουζούκας, Μπάκος Κ., Στάμου (50′ Παπαδόπουλος), Γαλάρας, Λόζος, Σπυρόπουλος, Κατσαβός.