Χάσανε και οι δυο…

Ολυμπιακός Αμπελιάς και Κίσσαβος Συκουρίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2 – 2 μένοντας ακόμη περισσότερο πίσω στο κυνήγι της πρωτιάς.

Συγκεκριμένα ο Ηρακλής Λάρισας νίκησε, πήρε τρεις βαθμούς, την ώρα που Αμπελιά και Συκούριο έπαιρναν από έναν. Η γηπεδούχος Αμπελιά βρίσκεται στην 4η θέση με 40 βαθμούς, ενώ το Συκούριο στη 2η θέση με 50 βαθμούς. Εφτά πίσω από τον πρωτοπόρο.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και επιβραβεύτηκαν γι’ αυτό μόλις στο 5ο λεπτό. Όμορφη σέντρα του Χρήστο Λέτσιου και εξίσου όμορφο σουτ του Κώστα Δεμίρη με το 1 – 0 να είναι γεγονός.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα. Ο Δημήτρης Πλιάγκας εκτέλεσε φάουλ και ο Δημήτρης Κουκουτσέλος με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Ο Ολυμπιακός Αμπελιάς ωστόσο δεν άργησε και πολύ να πάρει το προβάδισμα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λευτέρης Δενελάβας με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Βέβαια στο 35ο λεπτό ο Κίσσαβος Συκουρίου ισοφάρισε ξανά. Ωραία πάσα του Εμιλιάνο Σενκάι και από θέση τετ – α – τετ ο Δημήτρης Κουκουτσέλος με πλασέ σκόραρε για το 2 – 2. Μάλιστα στη συνέχεια το σκορ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται εν τέλει από έναν βαθμό.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Λευτέρης Καλογήρου): Μπράνος, Τολιόπουλος, Μιαρίτης Δ., Καραγγέλης, Δενελάβας Ν., Σκλαπάνης, Τσάνιος (70′ Ευθυμιάδης), Δενελάβας Ελ., Δεμίρης (89′ Γιώργης), Λέτσιος, Μιαρίτης Ν. (86′ Παναγιωτόπουλος).

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Καπετάνι, Αγγέλης, Κώτσιας, Κάτσας, Σενκάι (80′ λ.τ. Τζιούρας), Καλούσης, Πλιάγκας, Χατζηλιάδης (68′ Σελήνης), Κουκουτσέλος (85′ λ.τ. Κορδέλας), Μαυρομάτης.