(Χ)άσαν την ευκαιρία της 2η θέσης…

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Ροδιακός και Α.Ο. Συκέας, στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, στο ντέρμπι της τρίτης θέσης του 1ου Ομίλου.

Η ομάδα του Κώστα Καραλή (Συκέα) έχασε την ευκαιρία που είχε να φτάσει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με μια πιθανή νίκη (έφτασε τους 13 βαθμούς και την 3η θέση), ενώ από την άλλη, η ομάδα του Ροδιακού έκανε 12 τους βαθμούς της, και έγινε κάτοικος 7ης θέσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφεραν στο 16′ να προηγηθούν στο σκορ. Ο Παλάσκας εκτέλεσε ελεύθερο από το τέρμα, δίνοντας όμως τη μπάλα σε αντίπαλο και συγκεκριμένα στον Αρσέν Πατρίκου.

Αυτός αφού υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα έπαιξε στον Εριντόν Πατρίκου ο οποίος ήταν σο όριο της μεγάλης περιοχής, με τον τελευταίο να στρώνει τη μπάλα στον Αρσέν Πατρίκου ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Λιάκο για το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και αφού κατάφεραν να κερδίσουν σε πρώτο χρόνο τη μεσσαία γραμμή με τον αειθαλή, Κώστα Τάχατο, στο 31ο λεπτό ισοφάρισαν το παιχνίδι, αφού πρώτα στο 29ο έριξαν την προειδοποιητική τους βολή.

Στο 29′ ο Καραγιάννης έπαιξε τη μπάλα στο χώρο για τον Βάμπο, ο οποίος από θέση τετ – α – τετ νικήθηκε από τον έμπειρο Πασάλογλου. Στην εξέλιξη της φάσης και έξω δεξιά ο προωθημένος Παλάσκας κέρδισε φάουλ σε δυνατό μαρκάρισμα του Εριντόν Πατρίκου.

Την εκτέλεση του φάουλ ανάλεβε ο νεαρός Θανάσης Κατσιγιάννης που έφερε τη μπάλα στη περιοχή της Ροδιάς με τον Ζιώγα να παίρνει στο ύψος του πέναλτι τη πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω, με τη μπάλα να καταλήγει στο δεύτερο δοκάρι στον Βάμπο, ο οποίος με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνιά του Πασάλογλου για το 1 – 1.

Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα έξω από τη περιοχή της Συκέας με τον Εριντόν Πατρίκου να δέχεται την ασσίστ του Αρσέν Πατρίκου, με τον πρώτο όμως μέσα από την περιοχή και δεξιά να πλασάρει βιαστικά και άουτ!

Στην επανάληψη και στο 56′ ο Αρσέν Πατρίκου πέρασε τη μπάλα κάθετα μέσα στη περιοχή της Συκέας με τον νεαρό Κατσιαντώνη να βάζει τη προβολή και να αλλάζει πορεία στη μπάλα, στέλνοντάς την όμως στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του!

Ενώ με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Εριντόν Πατρίκου και πάλι μπήκε στη περιοχή αλλά υπό την πίεση του Καλογιάννη σούταρε λίγο πάνω από το αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Λιάκου.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και έτσι μοιραία οι δύο ομάδες έφυγαν από το γήπεδο του Αμπελώνα με τον βαθμός της ισοπαλίας και τις εντυπώσεις.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Α.Ο. Συκέας, Κώστας Καραλής, μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες του, για τον πολύτιμο αυτόν βαθμό ενόψει της συνέχειας.

Ροδιακός (Γιώργος Φτεργιώτης): Πασάλογλου, Λέσι, Μπουζούκας, Φούντας, Χάστας (67′ Λέτσιος), Μπαλκουράς, Λέκα, Δράμης (67′ Γαλάρας), Μπιζιώτας, Πατρίκου Ερ., Πατρίκου Αρ.

Α.Ο. Συκέας (Κώστας Καραλής): Λιάκος, Καλογιάννης, Μπλιάμπλιας (55′ Ζιώζιος Δ.), Παλάσκας, Κατσιαντώνης, Τάχατος (80′ Κουβεντάρης), Τσόγιας, Ζιώγας, Βάμπος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης Αθ.