«Χ»αμένοι στη μέση της βαθμολογίας…

Από έναν βαθμό, αυτόν της ισοπαλίας, μοιράστηκαν Ελευθεραί και Προμηθέας Λάρισας στο πλαίσιο της 23ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, μένοντας αμφότεροι στη μέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έκανε 34 τους βαθμούς της, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Δανιλούλη έφτασε τους 31. Πρισακάρου στο 19′ και Μασρί στο 82′ διαμόρφωσαν το τελικό 1 – 1.

Ο Προμηθέας άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό χάρις στο 19ο γκολ του Στέφανου Πρισακάρου στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Ο Δολμές έκανε μια μπαλιά στον χώρο, ο Βλησαρούλης έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας, με τον Στέφανο Πρισακάρου να βγαίνει τετ – α – τετ απέναντι από τον Μόσιαλο, τον οποίο και κέρδισε με σουτ μέσα από τη περιοχή για το 0 – 1.

Στο 24ο λεπτό ο Θέμης Παιδής έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν από τα 30 και πλέον μέτρα από τον άξονα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδημητρίου.

Στην επανάληψη και με την εκκίνηση αυτής οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Αλίου, φάση στην οποία είπα… “παίζεται” ο κ. Καραγιάννης.

Από το 50′ έως το 54′ ο Προμηθέας έχασε τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες να “κλειδώσει” τη νίκη με δεύτερο τέρμα, όμως ο Άρης Μόσιαλος κράτησε ζωντανή την ομάδα του Ελευθεραί.

Στο 51′ ο Πρισακάρου έπαιξε στον χώρο τον Παπαδόντα που βγήκε απέναντι από τον Μόσιαλο, προτιμώντας να “σπάσει” τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι στον Πότση, που πλάσαρε εξ΄ επαφής, άουτ!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παπαδόντας κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά. Πέρασε τον Μάστορα από δεξιά και μέσα από τη μικρή περιοχή πλάσαρε τον Μόσιαλο που απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Δολμές από τα όρια της μεγάλης περιοχής τροφοδότησε στο πέναλτι τον Πρισακάρου που έδωσε δίπλα και αριστερά στον Χρήστο Πότση που από θέση τετ – α – τετ είδε τον Μόσιαλο να αποκρούει σε κόρνερ με τον…. γοφό!

Ενώ στο 54′ και πάλι από πάσα του Δολμέ, ο Παπαδόντας βγήκε στον κενό χώρο απέναντι από τον Μόσιαλο, με τον έμπειρο κίπερ του Ελευθεραί να τον κερδίζει και πάλι, απομακρύνοντας σε νεό κόρνερ.

Στο 67′ το Ελευθεραί έριξε την προειδοποιητική βολή του με τον Θέμη Παιδή, όταν ο Μασρί έπαιξε κάθετα στον Παιδή και αυτός από θέση τετ – α – τετ πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης σημείωσε ο Μασρί στο 82′ με σουτ στη κίνηση από τα όρια της μεγάλης περιοχής, μετά από απομάκρυνση της μπάλας με κεφαλιά από τον Χρήστο Πότση, σε μια φάση όπου οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο καθώς ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου ο Νίκος Ψύρρας.

Στον εναπομείναντα χρόνο το Ελευθεραί πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης με τον Προμηθέα να έχει τις προϋποθέσεις για γκολ στις καθυστερήσεις και στη κόντρα επίθεση. Κανείς από τους δύο όμως δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο τέρμα, αυτό της νίκης, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμός της ισοπαλίας.

Α.Ο. Ελευθεραί (Δημήτρης Δανιλούλης): Μόσιαλος, Βασιλόπουλος, Μάστορας (53′ λ.τ. Καρβούνης), Βλησαρούλης, Δάσσιος, Χατζής Γ. (86′ Ανυφαντής), Ζησόπουλος, Θεοδώρου (28′ Χατζής Κ.), Μασρί, Καλφούτζος, Παιδής.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Παϊτέρης, Ψύρρας, Αλίου, Καρβουνάρης (78′ λ.τ. Πατσούρας Β.), Σκαφιδάς, Πότσης, Πατσιούρας Ν., Δολμές (61′ Καπετανόπουλος), Παπαδόντας, Πρισακάρου.