Χαμόγελα για πρώτη φορά στο «σπίτι» του

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Πλατανουλίων, κερδίζοντας με 2 – 1 τον Α.Ο. Συκέας στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα του Γιάννη Νινίκα πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στη σεζόν, την πρώτη στην έδρα της, φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου Ομίλου, μένοντας στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Από πλευράς Συκέας, η ομάδα του Κώστα Καραλή έμεινε στους εννέα βαθμούς και την 5η θέση, τέσσερις πόντους μακριά από την κορυφή και τον Ροδιακό.

Στο 25ο λεπτό ο Κώστας Δάσσιος με πλασέ μετά από πάσα του Χίντα, άνοιξε λογαριασμό για τους γηπεδούχους, που είχαν και δοκάρι στο 13′ σε σουτ του Γιώργου Λάζου.

Στην επανάληψη και στο 57′ μετά από ατομική προσπάθεια και διαγώνιο πλασέ του Κερίμι στην αντεπίθεση, ο Ηρακλής Πλατανουλίων πήρε «αέρα» δύο τερμάτων στην αναμέτρηση. Ενώ στο 65′ ο Γιώργος Λάζος με μακρινό σουτ είχε και δεύτερο δοκάρι στην αναμέτρηση.

Το τελικό 2 – 1, διαμορφώθηκε στο 76′ με σκόρερ για τους φιλοξενουμένους, τον Μπλιάμπλια που με πλασέ μετά από σέντρα του Θανάση Κατσιγιάννη, έβαλε τον Α.Ο. Συκέας και πάλι στο κυνήγι του βαθμού της ισοπαλίας από την αναμέτρηση. Η ισοφάριση όμως δεν ήρθε στον εναπομείναντα χρόνο για την ομάδα της Συκέας.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση ο Φώτης Κατσιγιάννης για λογαριασμό του Α.Ο. Συκέας, με τον έμπειρο επιθετικό να τραυματίζεται στο γόνατο του δεξιού του ποδιού και δύσκολα θα αγωνιστεί ξανά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Παναγιωτόπουλος, Λάζος Γ., Βραχέλικα (60′ Βογιατζής), Κατσής, Λάζος Ανδρ., Τσάτσος, Κερίμι (Καρκατζιάς), Χίντα, Δάσσιος (Ζαμπόγιας), Μαυρίδης, Άλμπαν.

Α.Ο. Συκέας (Κώστας Καραλής): Λιάκος, Κουλιούμπας, Τάχατος (46′ Μπλιάμπλιας), Κατσιγιάννης Αθ., Κατσιαντώνης, Ζιώζιας Ν., Παλάσκας, Καρατζιόλης, Χασιώτης, Κατσιγιάννης Φ. (15′ λ.τ. Τέλλιος Γ.), Παληγιάννης.