«Χατ – τρικ» ο Βάρσος και πάλι κόντρα στον… Παραπόταμο!

Ο Γιώργος Βάρσος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο παιχνίδι του Πυργετού με τον Παραπόταμο, καθώς με χατ – τρικ, έδωσε τη νίκη στην Αναγέννηση στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ΄τοπικής κατηγορίας. Χατ – τρικ είχε πετύχει και στο πρώτο παιχνίδι στον Παραπόταμο.

Οι «βυσσινί» έφθασαν τους σαράντα τέσσερις βαθμούς έπειτα και από αυτή την αγωνιστική, ενώ η ομάδα του Αχιλλέα Μάντζιαρη έμεινε στους είκοσι εννέα πόντους και μακριά από την τριάδα ανόδου.

Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Παζάρα ύστερα από υπόδειξη του κ. Κακάνη σε χέρι του Γεωργαντά. Ο Γιώργος Βάρσος ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι αυτό και αφού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Ζήκου, έκανε το 1 – 0 για τον Πυργετό. Στη φάση αυτή στο ξεκίνημά της οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ στο πρώτο βοηθό, κ. Γούλα.

Στην επανάληψη τώρα και στο 48ο λεπτό, ο Παζάρας τροφοδότησε τον Γιώργο Βάρσο και ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ αφού πρόλαβε στην έξοδο τον Αντώνη Ζήκο, έκανε το 2 – 0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα τώρα, οι παίκτες του Παραποτάμου μείωσαν σε 2 – 1 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Ο Μητσογιάννης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον τερματοφύλακα, Πύλιουρα, και ο Τάκης Μπιτσαράς που γνώρισε επιτυχίες με την ομάδα του Πυργετού κατά το παρελθόν, μείωσε σε 2 – 1 από το σημείο του πέναλτι, με εκτέλεση αλά «Πανένκα».

Στο 71′ ο Θανάσης Μπούμπουλης κέρδισε τις κόντρες μετά από στημένη μπάλα των φιλοξενουμένων και από απόσταση αναπνοής από τη γραμμή του τέρματος του Πυργετού δεν βρήκε τη μπάλα, με τους παίκτες της Αναγέννησης να απομακρύνουν όπως – όπως.

Βέβαια, οι γηπεδούχοι είχαν τη τελευταία λέξη στο παιχνίδι, καθώς ο συνήθης «ύποπτος» του Πυργετού, Γιώργος Βάρσος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3 – 1, στο 73ο λεπτό με ιδανικό τελείωμα.

Αναγέννηση Πυργετού (Γιάννης Μπάγκας): Πύλιουρας, Μπουλάρι, Βουγιούκας (84′ Δήμου), Καμάμι, Ριζάκης, Ρακίπι Ν., Τζιόλας, Παζάρας (67′ Ζάχος), Πουρλιώτης, Βάρσος (84′ Τσιάρας), Ρακίπι Άγγ.

Κεραυνός Παραποτάμου (Αχιλλέας Μάντζιαρης): Ζήκος Α., Ζήκος Γ., Γεωργαντάς (46′ λ.τ. Χαρμαντάς), Γραβάνης, Κίκε, Κορδέλας, Πάσχος, Μπούμπουλης Ευάγγ., Μπιτσαράς (75′ Μπούμπουλης Αθ.), Μητσογιάννης, Πετρωτός (67′ Τσιντώτας).