«Χειρούργος» Θεοχάρης υποχρέωσε σε ισοπαλία τον Απόλλωνα!

Σε ένα παιχνίδι όπουη Παναχαϊκή δεν είχε ούτε ευκαιρία για γκολ, ο Βολιώτης ρέφερι, Θεοχάρης ανακάλυψε πέναλτι αντί για φάουλ στο 81ο λεπτό του Κωστούλα στον Σιατραβάνη και η Παναχαϊκή έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1 – 1) από την Φιλιππούπολη.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με πέναλτι του Σιφναίου στο 23ο λεπτό και ισοφαρίστηκε με πέναλτι ανακάλυψη του Θεοχάρη στο 83ο λεπτό. Σκόρερ ο Λαρισαίος, Σάββας Σιατραβάνης.

Οι «κυανόλευκοι» με τον βαθμό της ισοπαλίας έκανα πέντε τους βαθμούς τους, ενώ η Πατρινή ομάδα έφτασε τους 8 στον βαθμολογικό πίνακα της Super League 2, μετά και το πέρας της 4ης Αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αριάν Μπελάι μπήκε αποφασιστικότερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό, αφού νωρίτερα είχε μια καλή στιγμή με τον Μπαλοτέλι, η οποία ουσιαστικά λειτούργησε ως προειδοποιητική βολή για τους Πατρινούς.

Συγκεκριμένα στο 13′ ο Δημήτρης Λίταινας έκανε μια σέντρα από δεξιά, με τον Μπαλοτέλι να πιάνει τη κεφαλιά από τη «καρδιά» της άμυνας της Παναχαϊκής, αναγκάζοντας τον Σούλη να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Για τη στιγμή όμως.

Και αυτό διότι στο 23′ ο Απόλλωνας βρήεκ δίχτυα από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 23ο λεπτό, όταν ο Μαρκ Σιφναίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε από τον Πατάπη νωρίτερα ο Δημήτρης Λίταινας.

Στο 29′ ο Μπαλοτέλι από τρομερή «60άρα» μπαλιά του Χατζή από τα χαφ μπήκε στη περιοχή και την ώρα που ήταν έτοιμος να σουτάρει για το 2 – 0, ανατράπηκε από τον Παπατόλιο, με τον Βολιώτη ρέφερι να δείχνει «παίζεται». Απόφαση που σήκωσε «θύελλα» αντιδράσεων στους «κυανόλευκους» και δικαιωματικά.

Από εκεί και έπειτα στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν πολύ κοντά  στην ισοφάρισε όταν ο Σουλιώτης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Μωραΐτη στο 35′.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή δεν βρήκε σε κανένα σημείο του αγώνα τον δρόμο προς την εστία του Γκέκα παρά μόνον στη φάση της ισοφάρισης με πέναλτι! Πέναλτι το οποίο έγινε εκτός περιοχής μα ο ρέφερι της αναμέτρησης, κ. Θεοχάρης είδε φάουλ του Κωστούλα πάνω στον Σιατραβάνη εντός της περιοχής και έδειξε την άσπρη «βούλα» του πέναλτι στο 81ο λεπτό!

Στη φάση αυτή σωστά αποβλήθηκε ο Μάριος Κωστούλας με απευθείας κόκκινη κάρτα ως τελευταίος ποδοσφαιριστής. Φάουλ το οποίο όμως έγινε έξω από τη περιοχή και όχι εντός της μεγάλης περιοχής.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο λαρισαίος Σάββας Σιατραβάνης, που κέρδισε τον Γκέκα, διαμορφώνοντας το τελικό, 1 – 1!

Στο 85ο λεπτό ο αρχηγός του Απόλλωνα έκανε φάουλ για δεύτερη κίτρινη κάρτα την οποία και αντίκρισε. Ωστόσο ήταν τόσο εκνευρισμένος που είπε τα «Γαλλικά» του στον Βολιώτη ρέφερι, δεχόμενος την απευθείας κόκκινη κάρτα του Θεοχάρη!

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Καρατάσιος (46′ Κωστούλας), Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Καρίκι, Χατζής, Λίταινας, Ναζίμ, Μπαλοτέλι (69′ Μπρέμπος), Μπαστακός (77′ Νύκταρης), Σιφναίος.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος (75′ Μουστακόπουλος), Πατάπης (90′ Αντωνακόπουλος), Ιντζόλγου, Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Λινάρδος, Κυνηγόπουλος (79′ Μαυριάς), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.