(Χ)ορταστική ισοπαλία στα Πλατανούλια

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στα Πλατανούλια, ο τοπικός Ηρακλής και η Δόξα Βαλανίδας (2 – 2) προσφέροντας γκολ και θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στη κερκίδα του γηπέδου των Πλατανουλίων.

Ο Ηρακλής έφτασε έτσι τους 22 βαθμούς (+8 από τη ζώνη του υποβιβασμού), ενώ στον αντίποδα, η ομάδα του Βαγγέλη Μάνου έκανε τους βαθμούς της 30.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγούνται στο… τέταρτο της αναμέτρησης με 2 – 0. Με αντεπίθεση διαρκείας όμως, οι παίκτες της Δόξας Βαλανίδας έφτασαν στην ισοφάριση που ήταν και το τελικό σκορ.

Μόλις στο 5ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Γιούργκεν Κερίμι από σέντρα του Μπάμπη Κατσή, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, για να κάνουν δύο τα τέρματά τους στο 15′ και πάλι με τον Γιούργκεν Κερίμι που αυτήν την φορά κέρδισε με σουτ τον νεαρό, Δημήτρη Γκούμα.

Στο 32′ χάρις σε μία αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θάνου, η Δόξα Βαλανίδας μείωσε προσωρινά σε 2 – 1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 58′ μετά από γύρισμα του Δαούλα και σουτ στη κίνηση του Χατζηλαδά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική επαναφορά, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ, παρά το οριζόντιο δοκάρι σε σου του Άλμπαν από τα 30 μέτρα που είχαν οι γηπεδούχοι.

Οι άνθρωποι της Δόξας Βαλανίδας αφιερώνουν τις εμφανίσεις του συλλόγου στον αρχηγό της ομάδας, Πασχάλη Καστάμη που τραυματίστηκε στη κλείδα και θα χάσει το υπόλοιπο της τρέχουσας αγωνιστικής και του εύχονται περαστικά και ταχεία ανάρρωση. Παράλληλα η διοίκηση της Δόξας συγχέρει τον νεαρό πορτιέρο της, Δημήτρη Γκούμα, για την κλήση του στην Εθνική Ελλάδας Κ15.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Πασάλογλου, Λάζος Γ., Καρκατζιάς, Κατσής (55′ Σακογιάννης), Τσοπάνογλου (50′ Καραφύλλης), Κατσής, Κερίμι Ρ., Κερίμι Γ., Κέβιν (60′ Κωστίμπας), Άλμπαν, Βίδρας.

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Γκούμας, Παπαγιάννης, Μπαϊράμης (46′ λ.τ. Δαούλας), Θάνος, Μουταφίδης, Αδάμου, Παλάντζας Ν., Καρέλας, Μούτσελος (78′ Ραπτόπουλος), Χατζηλαδάς, Ρακιντζόγλου.