(Χ)ορταστική ισοπαλία στον Αμπελώνα

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στον Αμπελώνα ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Δόξα Αργυροπουλίου και το 3 – 3 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν ανέδειξε νικητή το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στους δύο συλλόγους, εκεί όπου ο Αμπελωνιακός έφθασε τους οκτώ βαθμούς και συνεχίζει στη τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έφθασαν τους δέκα τρεις βαθμούς και συνεχίζουν στη δέκατη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 33ο λεπτό οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Αλεξανδρή, ενώ ο Αλέξης Τσούτσας έφερε το ματς στα ίσια και πάλι έξι λεπτά αργότερα.

Δύο λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Αλεξόπουλος έβαλε εκ νέου τον Αμπελωνιακό μπροστά στο σκορ, ενώ στο 61′ ο Σπύρος Μπέλτσιος αρχικά πέτυχε την ισοφάριση και το 2 – 2. Ο ίδιος παίκτης στο 78ο λεπτό σημείωσε την ανατροπή του σκορ και το 2 – 3, με το τελικό 3 – 3 να διαμορφώνεται στο 89ο λεπτό με σκόρερ τον Δημήτρη Αλεξανδρή.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Δημήτρης Γωγάκος πήγε να «κλέψει» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για τον Αμπελωνιακό, όμως είδε τη μπάλα από τη κεφαλιά που πήρε να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στέλιου Μπαχτσιβάνου.

Αμπελωνιακός: Βραζιτίκος, Γκιόνα, Καραγιάννης, Μεσημέρης, Αλεξόπουλος Αχ., Αλεξόπουλος Στ., Χατζούλης, Κυρίτσης (80′ Γωγάκος), Κουδέρης, Αλεξανδρής, Κατσής (70′ Βούκιας).

Δόξα Αργυροπουλίου (Κώστας Τσιάγκος – Σπύρος Μπέλτσιος): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Σακοράφας Χρ., Σακοράφας Β., Νικολακούλης, Νταμπαλέτσιος, Φουρτούνας, Τσούτσας, Καλόγηρος (60′ Καρακίτσιος), Τσιάγκος, Μπέλτσιος (88′ Πλιάτσικας).