Χρειάστηκε ανατροπή του σκορ για να επιστρέψουν τα χαμογέλα στο Αβέρωφ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεπέρασε την ήττα με 7 – 0 από τον Ολυμπιακό Αμπελιάς, ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ, κερδίζοντας στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας τον Προμηθέα Λάρισας με 3 – 1 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκουκλιάφκα με τη νίκη αυτήν έμεινε στο κατώφλι του πρωτοπόρου, Ολυμπιακού Αμπελιάς με 21 βαθμούς (-1), ενώ από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έμεινε με τους έντεκα βαθμούς της νίκης της προηγούμενης αγωνιστικής επί του Ελευθεραί (3 – 1) και μακριά από τις υψηλές θέσεις της κατηγορίας (11η θέση).

Το σκορ για λογαριασμό του Προμηθέα άνοιξε ο Στέφανος Πρισακάρου μόλις στο 16ο λεπτό. Ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα στο πρωτάθλημα έγινε δέκτης της μπάλας από απομάκρυνση των συμπαικτών του και με σουτ στην απέναντι γωνία, έβαλε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πριν το ημίχρονο. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μήτσιου, ο Λιλολάρι με κεφαλιά κέρδισε τον Παπαδημητρίου, ξεκινώντας την αναμέτρηση και πάλι από την αρχή.

Στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό ο Μπαρούτας έκανε το παράλληλο στην εστία γύρισμα και ο Γραμμένος με πλασέ στην απέναντι γωνία, έβαλε την ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα μπροστά στο σκορ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι σε μια παρόμοια με το 2 – 1 φάση, είδαν τον αμυντικό του Προμηθέα, Μπάμπη Καρβουνάρη στη προσπάθεια του να διώξει να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3 – 1.

Ο Προμηθέας των πολλών απουσιών προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι όμως το σουτ του Νίκου Πατσούρα στο 84ο λεπτό προσέκρουσε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Κατωτικίδη.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατωτικίδης, Πατρίκης (77′ Στεργίου), Μητσιός, Μούτσα, Κοτρώτσιος Χ., Λιλολάρι, Μπαρούτας, Γραμμένος Θ. (63′ Κοτρώτσιος Α.), Κουκουράβας (72′ Στεργιούλας), Παρλάντζας, Ελευθέρογλου (83′ Γκουτσιούδης).

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Αλίου, Ψύρρας, Τριτάρης, Καρβουνάρης, Πατσούρας Ν. (87’ Κώστας), Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας, Πρισακάρου, Πατσιούρας Β. (60’ Καπετανόπουλος, Πετής (80’ Παϊτέρης Κ.).