Χρειάστηκε τη παράταση!

Χάρη στα δύο τέρματα των Γιάννη Μασούρα (99′) και Άντονι Φατιόν (108′) στη παράταση του αγώνα, η ΑΕΛ πήρε τη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με τελικό σκορ, 3 – 2!

Εκεί όπου η ΑΕΛ τα έκανε «σκούρα» προς το τέλος της αναμέτρησης, οι «βυσσινί» χρειάστηκαν τη παράταση στο AEL FC ARENA και με δύο τέρματα των Μασούρα και Φατιόν η ομάδα του Ηλία Φυντάνη πήρε τη πολυπόθητη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Η ΑΕΛ φιλοξένησε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο AEL FC ARENA στη ρεβάνς του πρώτου αγώνα στα Γιάννινα κι ενώ οι «βυσσινί» πήραν σπουδαίο «διπλό» στο πρώτο ματς των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος με 1 – 2.

Γκολ με το «καλημέρα»!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη κατοχή να είναι υπέρ του ΠΑΣ, μιας και η ομάδα των Ιωαννίνων βρισκόταν πίσω στο σκορ από το πρώτο παιχνίδι. Ωστόσο, το γκολ είχε η ΑΕΛ στη πρώτη κυριολεκτικά ουσιαστική ευκαιρία του ματς!

Ο Φερνάντο Γουάλας εκτέλεσε φάουλ στο 12ο λεπτό και έπειτα από λάθος γύρισμα του Γαρουφαλιά η μπάλα στρώθηκε στον Γιοβάνοβτις, όπου έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Σάντι Κρίζμαν έκανε τη προβολή από κοντά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη για το 1 – 0!

Η απάντηση στο γκολ από τον Κόντε

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε φάουλ στο 22ο λεπτό και ο Πέδρο Κόντε έφερε το ματς στα ίσια. Κι αυτό διότι, ο φορ της ομάδας των Ιωαννίνων με απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Μλάντεν Μπόζοβιτς γράφοντας το 1 – 1.

Χορηγοί Μετάδοσης

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 1 – 1 και με τελευταία φάση για τους φιλοξενούμενους στο 38ο λεπτό. Ο Γιώργος Μανθάτης βρέθηκε μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ και σούταρε, όμως ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μλάντεν Μπόζοβιτς.

«Άγγιξε» την ανατροπή ο ΠΑΣ

Η πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους τώρα στην αναμέτρηση, σημειώθηκε στο 52ο λεπτό και αυτή ήταν για το σύνολο του Γιάννη Πετράκη. Η μόνιμη απειλή του ΠΑΣ, Πέδρο Κόντε, βρέθηκε σε θέση βολής και απέναντι από τον Μπόζοβιτς, όπου και πλάσαρε με ψηλοκρεμαστό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε λίγο έξω από την εστία των «βυσσινί».

Η συνέχεια του αγώνα ανήκε στον ΠΑΣ Γιάννινα με νέα ευκαιρία στο 65ο λεπτό. Ο Πέδρο Κόντε βρήκε κενό χώρο από τα αριστερά και μπήκε στη περιοχή της ΑΕΛ πραγματοποιώντας ένα γύρισμα, με τον Γιώργο Μανθάτη να σουτάρει στο δεύτερο δοκάρι και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς για να πετύχουν νέο τέρμα και στην είσοδο του Σολτάνι και τη πρώτη αλλαγή από τον Γιάννη Πετράκη, απάντησε ο Ηλίας Φυντάνης περνώντας τον Νίκο Γκόλια στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.

Η ΑΕΛ σε όλη τη πίεση και τις δύο σημαντικές ευκαιρίες του ΠΑΣ απάντησε με φάουλ του Γουάλας στο 77ο λεπτό. Ο Γιάννης Μασούρας βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε φάουλ από τον Τσικάρσκι. Ο Φερνάντο Γουάλας ανέλαβε την εκτέλεση αυτού και η μπάλα οδηγήθηκε λίγο πάνω από την εστία του Κωνσταντίνου Περιστερίδη.

Τελικά τα κατάφερε και πάλι με εκτέλεση φάουλ

Ένας ποδοσφαιριστής απειλούσε την ΑΕΛ και αυτός ήταν ο Πέδρο Κόντε. Ο ικανότατος επιθετικός του ΠΑΣ ότι προσπάθησε να πετύχει στις προηγούμενες του προσπάθειες, το κατάφερε στο 80ο λεπτό, καθώς με νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Μλάντεν Μπόζοβιτς και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1 – 2.

Νέα απίστευτη χαμένη ευκαιρία για να σημειώσει το 1 – 3 ο Πέδρο Κόντε στο 89ο λεπτό. Ο επιθετικός του συλλόγου των Ιωαννίνων βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ από βαθιά πάσα του Σολτάνι και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, με τους φιλοξενούμενους να «αγγίζουν» το 1 – 3 και τη πρόκριση λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Κροτίδες, διακοπή και παράταση

Ο κ. Καραντώνης έδωσε τέσσερα λεπτά για τον έξτρα χρόνο του δευτέρου ημιχρόνου και σε αυτά δεν είχαμε καθόλου μπάλα, όμως μία κροτίδα που έπεσε στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, ο ρέφερι διέκοψε το παιχνίδι για περίπου δύο λεπτά και στη συνέχεια του ματς δεν είχαμε κάτι σημαντικό, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση.

Ισοφάριση με Μασούρα και έξαλλοι πανηγυρισμοί

Στα πρώτα λεπτά της παράτασης δεν είχαμε κάτι αξιοσημείωτο με την ΑΕΛ να φέρνει το ματς στα ίσια και να πετυχαίνει το 2 – 2 στο 99ο λεπτό! Ο Γιάννης Μασούρας δέχθηκε μία βαθιά πάσα από τον Φερνάντο Γουάλας και με σουτ από πλάγια θέση και από τα δεξιά, κέρδισε τον Περιστερίδη που δεν υπολόγισε τη πορεία της μπάλας όπως θα έπρεπε και ο νεαρός αμυντικός της ΑΕΛ πέτυχε το γκολ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Έπειτα και στο δεύτερο μέρος της παράτασης, όλα τελείωσαν στο 108ο λεπτό. Και αυτό διότι, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κρίζμαν από τον Μιχαήλ με τον αμυντικό του ΠΑΣ ως τελευταίος να αντικρίζει λανθασμένα τη κίτρινη και όχι τη κόκκινη κάρτα όπως θα έπρεπε.

Το «κλείδωσε» ο Φατιόν!

Εν τέλει, ο Άντονι Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι από την άσπρη βούλα, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά του Κωνσταντίνου Περιστερίδη κι έγραψε το 3 – 2, με αυτό να αποτελεί και σκορ πρόκρισης για τους «βυσσινί!»

Στη συνέχεια του αγώνα και στο 112′ ο Πέδρο Κόντε απείλησε με σουτ μέσα από τη περιοχή της ΑΕΛ, όμως ο Μλάντεν Μπόζοβιτς αντέδρασε σωστά και εξουδετέρωσε την ευκαιρία, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Λεοζίνιο τροφοδότησε τον Μασούρα με κάθετη πάσα και ο τελευταίος από θέση τετ – α – τετ απείλησε, όμως ο Περιστερίδης έβγαλε με τις γροθιές μακρυά από την άμυνα του.

Τα τελευταία λεπτά στην αναμέτρηση ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το 3 – 2 να είναι το τελικό σκορ και την ΑΕΛ να περνά στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γουάλας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης (72′ Λεοζίνιο), Αγκάνοβιτς (65′ Γκόλιας), Κρίζμαν (111′ Περόνε).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μανθάτης (70′ Ντόλοβατς), Χαλκιαδάκης (89′ Γιάκος), Γαρουφαλιάς, Κόντε, Μπέριος, Αποστολόπουλος, Βιντάλ, Μπέτρα (59′ Σολτάνι), Μιχαήλ, Τσικάρσκι.