(Χ)ωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Φαλάνης…

Ισόπαλο με σκορ 1 – 1 έληξε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α΄DE-TOX Λάρισας με τον Φαλανιακό απέναντι στον Αετό Μακρυχωρίου.

Δεν είχε νικητή λοιπόν το παιχνίδι που ξεχώρισε από το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής, με το τελικό 1 – 1 να δίνει από ένα βαθμό στους δύο συλλόγους.

Έτσι, το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου μετά τη νίκη στη πρεμιέρα και την ισοπαλία έφθασε τους τέσσερις βαθμούς, όπως τους ίδιους βαθμούς έχει και η ομάδα των Κώστα Κατσάρα – Λευτέρη, καθώς κέρδισε στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερο από το δεύτερο μέρος όσον αφορά το θέμα του θεάματος, καθώς στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν περισσότερες ευκαιρίες από τους δύο συλλόγους όπως και από ένα γκολ.

Στην επανάληψη κυρίευσαν οι πολλές μονομαχίες των παικτών των δύο ομάδων κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έγιναν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, ωστόσο το 1 – 1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η πρώτη φάση στον αγώνα ήταν και το γκολ του Φαλανιακού στο 7ο λεπτό. Ο Κώστας Τσιάκος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Νίκο Φορτομάρη και ο κ. Μπουμαρσόπουλος υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ήταν εύστοχος για το 1 – 0.

Έπειτα από τέσσερα λεπτά, ο Νίκος Γελαλής εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Λυγούρας με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάρη Σταμέλου.

Η απάντηση στις ευκαιρίες από τον Αετό Μακρυχωρίου ήρθε στο 12′. Ο Γιάννης Κολοβός εκτέλεσε το κόρνερ των φιλοξενουμένων, ο Κατσαμάγκας πήρε τη κεφαλιά και ο Βασίλης Μάλτζαρης έδιωξε από την περιοχή του με τις γροθιές.

Στο 28ο λεπτό του αγώνα ο Αετός Μακρυχωρίου σημείωσε την ισοφάριση του σκορ. Έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαλανιακού υπήρξαν πολλές μονομαχίες, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Λευτέρης Μπέτσιος που σούταρε, η μπάλα μάλιστα βρήκε σε σώμα ποδοσφαιριστή του Φαλανιακού και άλλαξε ελάχιστα πορεία όσο χρειάζονταν για να μπει στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1 – 1.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 62ο λεπτό, ο Νίκος Γελαλής εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και ο Γιώργος Πανταζής πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενουμένων.

Πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Αετού Μακρυχωρίου να απειλήσει με τη κεφαλιά του Γιάννη Κολοβού από την εκτέλεση φάουλ του Νίκου Φορτομάρη και τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βασίλη Μάλτζαρη.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι προς το σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες με το τελικό 1 – 1 αναδείχθηκαν ισόπαλες κατακτώντας από ένα βαθμό…

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Μαχαίρας, Σούλι, Αντωνόπουλος (52′ Πανταζής), Λυγούρας Β. (71′ Μπλέντι), Κολοβός, Γελαλής, Ιωαννίδης, Τσιάκος (71′ Λυγούρας Χρ.), Λεσάι.

Αετός Μακρυχωρίου (Κώστας Κατσάρας): Σταμέλος, Μπέτσιος (44′ λ.τ. Μητρούσκας), Φορτομάρης, Σιάτρας, Κουμπούρας, Ντιντής, Κωστόπουλος (79′ Μπενεχούτσος), Κλούρας (53′ Μπόντε), Κατσαμάγκας (59′ Γκιουρσάνης), Μάντζαρης, Κολοβός.

Μπουμαρσόπουλος, Καρακώστας, Ντελέζος Θ.