(Χ)ωρίς νικητή στη Νεάπολη…

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση στη Νεάπολη, εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα ήρθε ισόπαλη με σκορ 2 – 2 με την Αστραπή Νέας Πολιτείας, παιχνίδι το οποίο και διεξήχθη για τη 16η αγωνιστική της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Από ένα βαθμό λοιπόν πήραν Νεάπολη και Νέα Πολιτεία, με την ομάδα του Κώστα Τσότσου να φθάνει τους δέκα εννέα βαθμούς και τη Νεάπολη τους δώδεκα πόντους μετά από αυτό το αποτέλεσμα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Αποστόλης Ταρταμπούκας «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση και έβαλε τη Νέα Πολιτεία μπροστά στο σκορ με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια που πέρασε και τον Παπαναστασίου, με τον Ορέστη Γαρυφαλλόπουλο να απαντά γρήγορα και δύο λεπτά μετά, με το παιχνίδι να έρχεται και πάλι στα ίσια με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χρήστου Δαλαμπύρα.

Στο δεύτερο μέρος και στο 54ο λεπτό ο Χρήστος Δαλαμπύρας ξανά σκόραρε με τη φανέλα της Νεάπολης και έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Μπούνα.

Βέβαια, οι «πορτοκαλί» πέτυχαν εκ νέου την ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2 με τον Γιώργο Μέκρα να σημειώνει αυτογκόλ σε προσπάθεια του να διώξει από την άμυνα της Νεάπολης, με αυτό να μένει μέχρι το φινάλε.

Πάντως, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Ορέστης Γαρυφαλλόπουλος αποβλήθηκε στο 85′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Νεάπολη Λάρισας: Παπαναστασίου, Μανδραβέλης, Συγκούνας, Δεσπόπουλος, Μέκρας Γ., Μπουχλαριώτης, Μπάρδας, Μπούνα, Μανώλης (80′ Μέκρας Χρ.), Δαλαμπύρας (75′ Κολομητρούσης), Γαρυφαλλόπουλος.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Σκάρλος, Χλωρός, Σκόμπας, Κατσιάνος, Ζήσης, Καφφές, Φακίτσας (55′ Σκουλίδης), Πράπας (72′ Σταθάκος), Καλτσάς, Γερακίνης, Ταρταμπούκας.