(Χ)ωρίς νικητή το ντέρμπι στην Ανάβρα!

Τον Α.Ο. Ελευθεραί από την κορυφή της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας «έριξε» η Προοδευτική Ανάβρας, υποχρεώοντας στα «λιοντάρια» του Άκη Ταυλαρίδη σε ισοπαλία 1 – 1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ο Δημήτρης Μαλαχτάρης ισοφάρισε το τέρμα του Βαγγέλη Θεοδώρου.

Η ομάδα του Ελευθεραί με τον βαθμό της ισοπαλίας υποβιβάστηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, βλέποντας τους Αβέρωφ και Ολυμπιακό Αμπελιάς να την προσπερνούν στη κορυφή της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η ομάδα της Ανάβρας έφτασε τους οκτώ βαθμούς, μένοντας στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν «χρυσή» ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Είδαν όμως το σουτ του  Αντώνη Γκαραλιάκου να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μόσιαλου.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν με τον Βαγγέλη Θεοδώρου, όταν δεν πέτυχαν με τον Γκαραλιάκο οι γηπεδούχοι. Στο 21ο λεπτό με πλασέ του Θεοδώρου μετά από κάθετη πάσα του Γιάννη Μαυρουδή, τα «λιοντάρια» πήραν τα ηνία στην αναμέτρηση. Όχι όμως για πολύ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Δημήτρης Μαλαχτάρης με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αντώνη Γκαραλιάκου, έφερε το παιχνίδι στο 1 – 1, αποτέλεσμα το οποίο παρέμεινε έως και το φινάλε της συνάντησης, παρά τις όποιος ευκαιρίες εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Τζαβέλλας, Αποστόλου (46′ Ντινούλης), Μαλαχτάρης, Γιαννουλέας, Ριζούλης, Σχοινάς (65′ Τσαγκάλας), Κορδαλής, Καρπέτης (46′ Καραντώνης), Γκαραλιάκος, Παπαδόπουλος (88′ Κιούσης).

Α.Ο. Ελευθεραί (Άκης Ταυλαρίδης): Μόσιαλος, Ανυφαντής, Βλησαρούλης, Βασιλόπουλος, Κολοβός, Χατζής Γ. (52′ Ζησόπουλος), Καλφούντζος, Καραγκιόζης, Θεοδώρου (89′ Μάστορας), Μαυρουδής Ι. (65′ Μάσρι), Παιδής (80′ Ποντίκας).