(Χ)ωρίς νικητή το ντέρμπι στην Ανάβρα

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ ανάμεσα σε Ανάβρα και Πύρρο με τελικό σκορ 2 – 2.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν στη νίκη και να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο, στη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους δύο συλλόγους ωστόσο να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με τον βαθμό λοιπόν της ισοπαλίας, η ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα έφθασε τους τριάντα πέντε βαθμούς και συνεχίζει στη πρώτη θέση, ενώ το σύνολο του Κώστα Βασίλη έφθασε τους τριάντα δύο βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση έπειτα και από αυτή την στροφή του πρωταθλήματος.

Αμφότερες οι δύο ομάδες εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Νίτσα και των βοηθών του για τις αποφάσεις που είχαν στον αγώνα, με το παιχνίδι να παρακολουθούν από κοντά ο Πρόεδρος της ΕΠΣΛ κ. Δημήτρης Μπουχλαριώτης όπως και η Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας που χρειάστηκε για να ηρεμήσει τα πνεύματα σε σημείο κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Δύο αποβολές μετρά ο Πύρρος από το σημερινό ματς με αυτή του Ρενάτο Φραχόλι και αυτή του προπονητή, Κώστα Βασίλη, όπου όπως μας ανέφεραν οι φιλοξενούμενοι, αυτές οι αποβολές θεωρούνται άδικες καθώς δεν θα έπρεπε να συμβούν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα και στο 13ο λεπτό, ο Άγγελος Κορδαλής ευτύχησε να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ με πλασέ από θέση βολής, ενώ λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος, ο Πύρρος έφερε το παιχνίδι στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαγγέλη Τζιόγκα. Μάλιστα, στη φάση αυτή οι άνθρωποι της Προοδευτικής «φωνάζουν» για επιθετικό φάουλ πριν σημειωθεί το πέναλτι.

Στην επανάληψη τώρα και στο 52ο λεπτό, η ομάδα του Κώστα Βασίλη πέρασε μπροστά στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Άλκη Νικούλη με πλασέ όπου πρόλαβε στην έξοδο τον Φιλοκώστα. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε από τον κ. Νίτσα ο Ρενάτο Φραχόλι με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση αντιπάλου.

Στο 85ο λεπτό, η Προοδευτική κέρδισε πέναλτι με τον Άγγελο Κορδαλή και ο Αντώνης Γκαραλιάκος από τα έντεκα βήματα κέρδισε τον Λεωνίδα Κιόρογλου και το σκορ έγινε 2 – 2.

Πάντως, στις καθυστερήσεις και στο 90’+2′ ο Μούρι σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη Φιλοκώστα με ανάποδο «ψαλίδι» και το 2 – 2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Νίτσα.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Φιλοκώστας, Τζιάφος (65′ Μαρκολέφας), Μπούρας, Χονδροδήμος, Ντόντος, Σχοινάς, Καραντώνης, Αποστόλου (62′ Κόγιος), Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Τσαγγαλάς (60′ Ντελής).

Α.Σ. Βορειοηπειρωτών o Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Λίτσα, Μαστακούλης, Καψαλός, Κάτσης, Τζιόγκας, Βασιλόπουλος (88′ Μαρούδης), Κάτσας, Φραχόλι, Νικούλης (89′ Λεσάι), Μούρι.