(Χ)ωρίς νικητή το ντέρμπι της Ελασσόνας

Στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας ο 4ος στη βαθμολογία ΠΟΕ, υποδέχθηκε στο γήπεδο της Ελασσόνας τον πρωτοπόρο Φαλανιακό, παρουσία περίπου 400 φιλάθλων.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές μονομαχίες και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με το καλύτερο με την ομάδα της Ελασσόνας να είναι καλύτερη και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους για την αντίπαλη εστία και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται μαζικά και προσπαθούν να χτυπήσουν τους γηπεδούχους στην κόντρα και από στημένες φάσεις, ενώ ευτύχησαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα τους, που πραγματοποίησε καίριες επεμβάσεις όταν χρειάστηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στον Φαλανιακό. Στο 15’ διπλή ευκαιρία για την ομάδα του Τάσου Μπεριτζά, με τον Τσάκο να σουτάρει μέσα από την περιοχή με τον Γούπο αρχικά να αποκρούει, νέο σουτ από τον Λεσάι που πήρε το ριμπάουντ με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΟΕ θα χάσει την ευκαιρία να πετύχει γκολ αφού ο Ματούλας θα νικηθεί από τον Μπιμπλιτζή σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε η ομάδα της Ελασσόνας σε χέρι αμυντικού του Φαλανιακού.

Νέα καλή στιγμή για την Ελασσόνα στο 33’ σε εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη με τον Μπιμπλιτζή να αποκρούει με την μπάλα όμως να μην απομακρύνεται και να φτάνει στον Μπούσια αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μετά από λάθος των αμυντικών της Ελασσόνας ο Φαλανιακός θα βγει στην αντεπίθεση με τον Λεσάι όμως να σουτάρει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54’, η Ελασσόνα θα απειλήσει με σουτ του Κυρίτση με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Τελευταία καλή στιγμή για την Ελασσόνα στο 83’ όταν ο Ματούλας θα σουτάρει από το ύψος της περιοχής με το Μπιμπλιτζή να αποκρούει σωτήρια και το 0 – 0 να παραμένει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας, Νταμπώσης, Σουγλής, Συνάπαλος (70’ Καλύβας), Κυρίτσης, Μπαρλαγιάννης (65’ Ζηρδέλης), Ματούλας, Καραγκούνης (82’ Λαγιοκάπας).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Μαχαίρας, Μανίκος, Σούι, Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ. (46’ Βαρσαμής),, Λυγούρας Χ. (78’ Ντανίκας), Ιωαννίδης (84’ Δημητρέλης), Τσιάκος, Λεσάι (90’ Πανταζής Μ.).