(Χ)ωρίς νικητή το ντέρμπι του Τυρνάβου

Αστέρας Τυρνάβου και Τύρναβος 2005 έπαιξαν για το… γήπεδο (που λέγαμε όλοι μας μικροί όταν δύο ομάδες χρησιμοποιούσαν μία κοινή έδρα) χωρίς όμως να υπάρχει εν τέλει νικητής (1 – 1) στην αναμέτρηση.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο σκορ είχε τις φάσεις να «κλειδώσει» τη νίκη κάτι όμως που δεν πέτυχε και μοιραία είδε τον Βαγγέλη Τζιόλα στο φινάλε της αναμέτρησης να βάζει σε ισχύ τον άτυπο νόμο του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που δεν βάζει τις φάσεις της γκολ, στο τέλος να δέχεται.

Με τον βαθμό που πήρε η ομάδα του Τυρνάβου μείωσε από την 4η θέση και την Δήμητρα Γιάννουλης που οδηγεί στα πλέι-οφ, τη διαφορά στους τρεις πόντους, χάνοντας την ευκαιρία για ακόμη μεγαλύτερη μείωση στον βαθμολογικό πίνακα. Στον αντίποδα ο Αστέρας Τυρνάβου έφτασε τους 10, παραμένοντας ουραγός στον βαθμολογικό πίνακα με δέκα βαθμούς διαφορά από την 15η θέση και την Αστραπή Νέας Πολιτείας.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι, έχοντας δοκάρι με τον Γανό. Συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό οι Τυρναβίτες είχαν τριπλή χαμένη ευκαιρία για γκολ με την μπάλα να φτάνει στον Θοδωρή Γανό που από κοντά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μπαντή.

Στο 26′ ο αρχηγός των γηπεδούχων του Αστέρα, Παναγιώτης Γαλάνης, με σουτ έξω από τη περιοχή έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα Τυρνάβου. Οι γηπεδούχοι πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 42′ έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως το σουτ του Λευτέρη Γκαραγκούνη δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον ίδιο, βλέποντας την μπάλα να προσκρούει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Γραβάνη.

Στην επανάληψη και στο 68′ οι παίκτες του Αστέρα «σπατάλησαν» ακόμη μία ευκαιρία να «κλειδώσουν» το παιχνίδι. Συγκεκριμένα ο Πάσιος από θέση τετ – α – τετ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και έτσι το 1 – 0 παρέμεινε.

Και ο νόμος του ποδοσφαίρου μπήκε σε ισχύ από τον Βαγγέλη Τζιόλα. Όταν στο 86ο λεπτό με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Μπαντή για το τελικό 1 – 1, μοιράζοντας «εγκεφαλικά» στον πολύ καλό αγωνιστικά, Αστέρα Τυρνάβου.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι άνθρωποι του Αστέρα Τυρνάβου συγχαίρουν τη διαιτητική τριπλέτα για τις αποφάσεις που πήραν στο σημερινό παιχνίδι με τον Τύρναβο.

Αστέρας Τυρνάβου (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Β., Γκαραγκούνης Β. (80′ λ.τ. Γκαραγκούνης Δ.), Πάσιος Β., Λάζος, Γαλάνης, Τάκης Π., Καρακώστας, Πάσιος Αν., Γκαραγκούνης Σπ. (87′ Φουντούνας), Μπαντής Γ., Γκαραγκούνης Ελ.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Ροντούλης, Καλέσης Απ., Αυλογιάρης, Καρακάνος, Βλιώρας (58′ Γκαντρής), Γανός (86′ Μπουζούκης), Μεζίνι, Μπάκος, Κοκόμπελης (70′ Τσατσελάρι), Τζιόλας.