Όλα έγιναν στην επανάληψη του «Θεσσαλικού»

Με το «δεξί» μπήκε στις υποχρεώσεις του 5ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας η Πελασγιώτιδα, κερδίζοντας τον επανιδρυθέντα μετά από τρία χρόνια, Ηρακλή Χάλκης με 3 – 2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο γήπεδου του Θεσσαλικού, σε ένα ματς όπου παλαιότερα ήταν ένα εκ των ντέρμπι της «μεγάλης» κατηγορίας.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, στην επανάληψη οι δύο ομάδες «ακόνισαν» τα ξίφη τους και προσέφεραν γκολ και θέαμα σε όσους επέλεξαν το γήπεδο του Θεσσαλικού να περάσουν το μεσημέρι του Σαββάτου τους.

Την αρχή έκανε ο Ορέστης Ζιούστης από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Ο Νικολούλης ανέτρεψε τον Τσιγκάνη στο 50′ και ο Ορέστης Ζιούστης πέτυχε το πρώτο τέρμα των «πετεινών» στο πρωτάθήμα από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 56′ ο Μπαζούλης που βρέθηκε μέσα στην περιοχή της «Πέλα», με σουτ έφερε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή.

Η ομάδα του Κώστα Μπακατσή προσπάθησε να απαντήσει στην αμέσως επόμενη φάση, αλλά ο Ποτός από θέση τετ – α – τετ δεν χρίστηκε σκόρερ. Το 2 – 1 έγινε τελικά στο 69′ με προβολή του Γελαλή που είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση λίγο νωρίτερα (61′).

Στο 73′ ο Ποτός αυτήν την φορά δεν αστόχησε, «ψηλοκρεμώντας» τον Κυλιριώτη της Χάλκης για το 3 – 1 των γηπεδούχων, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπαζούλης ανατράπηκε και ο Θυμάκης με πέναλτι μείωσε εκ νέου σε 3 – 2 για τους Χαλκιώτες, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, παρά το δοκάρι του Γελαλή στο 90’.

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Λαζαρίδης, Γούργος (73’ Μούτος), Χατζηκαμαγιάννης, Πατσώνης, Γκόγκος Β., Ζιούστης, Ποτός, Ζυγογιάννης (61’ Γελαλής), Δαμασιώτης (76’ Γκαραβέλας), Τσιγκάνης (90’+3′ Νυχτερίδας).

Ηρακλής Χάλκης (Ηλίας Αράπης): Κυλιριώτης, Μούτσο, Νικολούλης, Μπακαλούλης Θ., Βογιατζής Σ., Μπακαλούλης Δ., Θυμάκης (77’ Γκουγκότης), Αγγελακόπουλος, Μπαζούλης (90’ Ναλμπαντίδης), Βογιατζής Χ., Καλογιάννης.