Όρθια παρά την… απεργία

Σπουδαίο βαθμό πήρε η ΑΕΛ στη Κέρκυρα επί της τοπικής Κασσιόπης, που αν και προηγήθηκε στο σκορ χάρις στο τέρμα του Κρίζμαν στο 33ο λεπτό, ισοφαρίστηκε λίγα λεπτά αργότερα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματιέ Γκόμες.

Έτσι η ΑΕΛ δεν ηττήθηκε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Κέρκυρα, κόντρα σε δύσκολες συνθήκες, μιας και η απεργία των λιμενεργατών δυσκόλεψε το έργο των «βυσσινί» να φτάσουν στο νησί των Φαιάκων, έχοντας επιπλέον κούραση στα… πόδια τους.

Για τον ίδιο μάλιστα λόγο δεν έφτασε και το συνεργείο της Nova από την Αθήνα, μη επιτρέποντας το παιχνίδι να μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά.

Η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 33ο λεπτό με τον «συνήθη ύποπτο» πλέον, Σάντι Κρίζμαν. Ο Μίλος Ντέλετιτς είδε την ωραία κίνηση του Σάντι Κρίζμαν στη πλάτη της άμυνας των παικτών της Κασσιόπης. Του πέρασε τη μπάλα όμορφα κάθετα, και ο Κροάτης επιθετικός από θέση μέσα δεξιά, με ένα διαγώνιο πλασέ κέρδισε τον Γιαννκόπουλο για το 0 – 1 των «βυσσινί».

Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν αντίδραση σχεδόν αμέσως. Ο Νίκος Γκόλιας πήρε… «καροτσάκι» τον Παμλίδη στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, κάνοντας πέναλτι στο 39ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ματιέ Γκόμες που ανέλαβε να μετουσιώσει το πέναλτι σε γκολ, δεν αστόχησε, κερδίζοντας τον Μπόζοβιτς για το 1 – 1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι της Κασσιόπης πίεσαν για να πάρουν το παιχνίδι έχοντας ορισμένες καλές στιγμές με τους Ζορμπά και Παμλίδη, όμως όποτε χρειάστηκε ο Μπόζοβιτς της ΑΕΛ φώναξε… παρών.

Α.Ο. Κασσιόπης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Σιόντης (33′ Αρτυματάς), Μπαλάφας, Γκομές, Ζορμπάς (68′ Βάργκας), Επστάιν (76′ Μπάουμαν), Παμλίδης.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ζίζιτς, Γουάλας, Μασούρας, Γκόλιας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (78′ Λαγός), Κρίζμαν, Ναζλίδης (86′ Περόνε).