2×2 για την Ακαδημία με τεσσάρα!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ σημείωσε η Ακαδημία Τυρνάβου με σκορ 4 – 1 απέναντι στην Αναγέννηση Ευαγγελισμού, νίκη την οποία και φέρνει την ομάδα στη πρώτη θέση.

Το συγκρότημα του Νίκου Κεχαγιά πανηγύρισε μία ευρεία νίκη απέναντι στο σύνολο της Αναγέννησης και έφθασε τους έξι βαθμούς. Από την άλλη, η αξιόμαχη ομάδα του Χρήστου Κότυλη ηττήθηκε στο σημερινό ματς και συνεχίζει τη προσπάθεια της δίχως βαθμό.

Μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, καθώς από την εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη ο πορτιέρο της Αναγέννησης, Κατής έκανε λάθος υπολογισμό της μπάλας και ο Τσένα με κεφαλιά «τσίμπησε» τη μπάλα και έπειτα με κοντινή προβολή σκόραρε κάνοντας το 1 –  0.

Οκτώ λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Παπαδόπουλος σούταρε αρχικά από πλεονεκτική θέση για γκολ, ο Κατής έκανε μία ασθενής απόκρουση και ο Άλντο Σαμπανλάρι με κοντινή προβολή πέτυχε το 2 – 0.

Αμέσως μετά ο Θωμάς Στάμου πίεσε τον προσωπικό του αντίπαλο και «έκλεψε» τη μπάλα και με πλασέ από θέση για γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 54ο λεπτό, ο Τσένα δοκίμασε ένα σουτ και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενουμένων, ενώ εννέα λεπτά αργότερα, ο Ευαγγελισμός μείωσε σε 3 – 1 με σκόρερ τον Νίκο Λιούρα και διαγώνιο σουτ του επιθετικού των φιλοξενουμένων.

Το τελικό σκορ και το 4 – 1 διαμόρφωσε στο 88′ ο υψηλόσωμος, Παπαδόπουλος με ιδανικό τελείωμα και «τακουνάκι» ύστερα από πάσα του Τσουλάνι.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Σαμπανλάρι Γ., Καλέμι, Μουκούλης, Καραγιάννης, Ντούρο (35′ λ.τ. Τριανταφύλλου, Τσένα, Στάμου (36′ λ.τ. Πότσης (82′ Σερδένης)), Παπαχατζής, Παπαδόπουλος (89′ Παπαγεωργίου), Τσουλάνι, Σαμπανλάρι Α.

Αναγέννηση Ευαγγελισμού (Χρήστος Κότυλης): Κατής, Βαλατσός, Κότυλης Γ. (50′ λ.τ. Νταλίπ), Γραμμένος, Μπατσίλας, Μπουζούκης, Ζέκα, Ντούμος (60′ Φάκας), Λιούρας, Καρέλας, Πρακατές (11′ λ.τ. Τρικάλης).