2/2 για τον Φαλανιακό που παραμένει μια «ανάσα» από τη κορυφή!

Μια ακόμη νίκη, την 6η του στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε ο Φαλανιακός, κερδίζοντς δίχως προβλήματα την Δόξα Αργυροπουλίου με 4 – 0.

Οι Φαλανιώτες «καθάρισαν» την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, κάνοντας στην επανάληψη συντήρηση δυνάμεων ενόψει και της δύσκολης συνέχειας της «μεγάλης» κατηγορίας.

Χάρις στη νίκη αυτή, το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά και Κώστα Παπαρίζου, έφτασε τους 21 πόντους στις πρώτες εννέα αγωνιστικές, διατηρώντας την απόσταση των δύο βαθμών από τη κορυφή.

Για τους Αργυροπουλιώτες αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι στη σειρά στο οποίο δέχονται τέσσερα τέρματα, αγνοώντας παράλληλα τη νίκη για τρεις αγωνιστικές, μένοντας στους δέκα βαθμούς και την 10η θέση.

Μόλις στο 3ο λεπτό μετά από σέντρα του Μαχαίρα, ο Παναγιώτης Φουσίκας με κεφαλιά έκανε το 1 – 0, ενώ στο 24′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση όμως ανέλαβε ο Τσιάκος, που δεν αστόχησε για το 2 – 0.

Ο Παναγιώτης Φουσίκας στο 25ο λεπτό είχε δοκάρι σε σουτ. Στο 34′ ο Φουσίκας με πλασέ μετά από ωραία ενέργεια του Τσιάκου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 79′ οι γηπεδούχοι έκανε τα τέρματά τους τέσσερα και πάλι από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Αυτήν την φορά ο Νίκος Καρυώτης ήταν ο ποδοσφαιριστής του Φαλανιακού που ανατράπηκε, με τον Χρήστο Λυγούρα που ανέλαβε την εκτέλεση της παράβασης, να κάνει το 4 – 0.

25′ σουτ του Φουσίκα η μπάλα στο δεξί του Στέλιου Μπαχτσιβάνου.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Κολοβός, Φλώρος, Παππάς, Μαχαίρας, Πανταζής Γ., Λυγούρας Β. (46′ Πανταζής Ηλ.), Ιωαννίδης (46′ Καρυώτης), Αντωνόπουλος, Τσιάκος (65′ Ντανίκας), Φουσίκας (65′ Λυγούρας Χρ.).

Δόξα Αργυροπουλίου (Σπύρος Μπέλτσιος): Μπαχτσιβάνος Αστ. (75′ Μάττος Αθ.), Νικολακούλης, Μπαχτσιβάνος Αστ., Σακοράφας Βαλ., Σακοράφας Βασ. (65′ Λεσάι), Τσιάγκος, Φουρτούνας, Μπαντής (80′ Κόκκορας Β.), Καρακίτσιος, Τσούτσας, Κόκκορας Δ. (80′ Μάττος Αν.).