3×3 και τώρα για την κορυφή με τον Απόλλωνα Σμύρνης!

Την τρίτη του σερί νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Λάρισας, κερδίζοντας με 4 – 0 τον Απόλλωνα Πόντου στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής της Super League 2. Τρεις ασσίστ και ένα γκολ ο Κώστας Χατζής!

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Αριάν Μπελάι έφτασε τους 14 βαθμούς, τη τρίτη θέση της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, παίζοντας ουσιαστικά ντέρμπι… κορυφής!

Ο Απόλλωνας Λάρισας μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 18ο λεπτό με «δράστη» τον Μαρκ Σιφναίο, ο οποίος μετά από ωραία ατομική προσπάθεια από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε σωστά για το 1 – 0. Νωρίτερα ο Κώστας Χατζής του «σέρβιρε» το… γκολ!

Στο 27ο λεπτό ο Απόλλωνας της Λάρισας πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Κώστας Χατζής βρήκε λίγο χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα της Καλαμαριάς έκανε το σουτ, ο Πολίτης έπεσε στη γωνιά του και απέκρουσε τη μπάλα με τον Μαρκ Σιφναίο να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά να πλασάρει και πάλι σωστά για το 2 – 0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έκανε συντήρηση δυνάμεων χάνοντας παράλληλα και κάποιες ευκαιρίες με Χατζή, Μπαλοτέλι και Σιφναίο, πριν φτάσει στο τρίτο γκολ με τον Μιχάλη Μπαστακό.

Στο 68ο λεπτό ο Κώστας Χατζής από τα όρια της μεγάλης περιοχής και δεξιά έκανε ένα παράλληλο στην εστία γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι στον Μιχάλη Μπαστακό που πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 3 – 0.

Ενώ στο 76ο λεπτό ο Δημήτρης Λίταινας κέρδισε πέναλτι από τον Θεολόγου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κώστας Χατζής που δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 4 – 0.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Σουλιώτης, Καρίκι, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Ναζίμ (61′ Νούσιος), Λίταινας, Μπαλοτέλι (72′ Νύκταρης), Σιφναίος (72′ Γκουντρουμπής), Μπαστακός.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Τσουμάνης (70′ Χριστοδούλου), Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κοντοές, Καλαϊτζίδης (85′ Δώρης), Πορτουλίδης (81′ Δαλιανόπουλος), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.