«4χ4» και συνεχίζει απτόητη η Ανάβρα!

Τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας πανηγύρισε σήμερα η Ανάβρα, όπου επιβλήθηκε στο γήπεδο της με 4 – 0 του Άρη Κουλουρίου!

Η ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα πήρε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας δύο τέρματα, ενώ ακόμη δύο σημείωσε στην επανάληψη και στο δεύτερο μέρος. Έτσι, έφθασε τους δώδεκα βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, καθώς μετρά τέσσερις συνεχόμενες νίκες, έχοντας μόνο μία ήττα στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Πύρρο. Από την άλλη, η αξιόμαχη ομάδα του Άρη Κουλουρίου βρίσκεται δύο θέσεις πιο πίσω έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από τη Προοδευτική ύστερα από το πέρας της 5ης αγωνιστικής.

Αρχικά, στο 12ο λεπτό ο Άγγελος Κορδαλής τροφοδότησε τον Αντώνη Γκαραλιάκο με κάθετη πάσα και ο τελευταίος με πλασέ από θέση βολής «έγραψε» το 1 – 0 για τους γηπεδούχους, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Τζιάφος έκανε σέντρα – σουτ και μετά από ασταθής απόκρουση του κίπερ του Άρη Κουλουρίου, Γιάννη Μπατζιόλα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα κι έγινε το 2 – 0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, η ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Γιάννη Σχοινά με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ το τελικό 4 – 0 διαμορφώθηκε στο 63ο λεπτό με το γκολ του Γιώργου Καραντώνη, όπου βρήκε δίχτυα με σουτ ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια.

Μάλιστα, στο 68ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Γιάννης Σχοινάς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Χήτο και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Βέβαια, με δέκα παίκτες συνέχισε το παιχνίδι και ο Άρης Κουλουρίου στο 75ο λεπτό, όπου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γιάννης Γκρέτσης για εξύβριση θείων.

Τέλος ο άτυχος του σημερινού αγώνα στην Ανάβρα ήταν ο Χρήστος Ζαφειράκης όπου έσπασε το χέρι σε μονομαχία με αντίπαλο ποδοσφαιριστή και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις αλλά και να του τοποθετηθεί νάρθηκας προκειμένου να αποφύγει τη ζημιά που υπέστη.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Γκιάφος, Σούμας (62′ Μαρκολέφας), Μαλαχτάρης (80′ Γεννητσεφτσής), Ντόντος, Σχοινάς, Καραντώνης, Γιαννουλέας (70′ Χονδροδήμος), Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Αποστόλου (75′ Ιμπρούσι).

Άρης Κουλουρίου (Γιώργος Νεράτζης): Μπατζιόλας, Καρλιγκιώτης Μ., Χάμος, Κωστομοίρης, Σταμέλος, Νεράτζης, Γκρέτσης, Τσιαμούρας (60′ Μιχόπουλος), Καρλιγκιώτης Απ. (75′ Ευαγγέλου), Ζαφειράκης (46′ λ.τ. Κοττάκος), Κουρούκας.